Hopp til hovedinnholdet

Skilsmisse: Kan jeg selv velge hvem jeg vil bo hos?

Gutt 17 år
 

Spørsmål

Hei Kan jeg velge hvem jeg vil bo hos fast ? har min mor rett til å kreve at jeg bor hos henne?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


Det er foreldrene tar den endelige avgjørelsen om hvor du skal bo. Det følger av barneloven § 36.

 

I følge barneloven § 31 har du rett til å bli hørt, og foreldrene dine skal legge stadig større vekt på dine meninger jo eldre og mer moden du blir. Etter at et barn har fyllt 12 år skal det legges stor vekt på barnets mening.

 

I tillegg følger det av barneloven § 33 at foreldrene skal gi barnet stadig større rett til å bestemme selv etter hvert som barnet blir eldre frem til myndighetsalderen som er 18 år. Siden du er 17 år gammel skal dine foreldre legge stor vekt på ditt ønske såfremt det lar seg gjennomføre. Det beste er å snakke med moren og faren din og fortelle tydelig hvor du vil bo i det daglige. Enn så lenge er det de som til syvende og sist vil bestemmer hvor du skal bo, men de er som sagt lovpålagt og pliktige til å høre på dine meninger og forsøke å ta hensyn til det.

Lykke til!Legger ved en artikkel hvor du kan lese mer om dette:

 


www.ung.no/skilsmisse/297_DU_skal_bli_hørt_når_foreldrene_dine_skilles.html

Med vennlig hilsen

Juristen (www.ung.no)

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Skilsmisse
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om skilsmisse