Hopp til hovedinnholdet

Er skolen pålagt å ha elevsamtaler i tillegg til utviklingssamtaler?

Jente 14 år
 

Spørsmål

Er skolen pålagt å ha elevsamtaler i tillegg til utviklingssamtaler?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


Det er litt vanskelig å svare på spørsmålet, fordi skolene bruker forskjellige navn på de samme typene av samtaler.

 

Man har rett til dette:

 

Eleven, lærlingen og lærekandidaten har minst éin gong kvart halvår rett til ein samtale med kontaktlæraren eller instruktøren om sin utvikling i forhold til kompetansemåla i faga.

 

Det er sikkert det din skole kaller "utviklingssamtale". I tillegg har man rett på dette:

 

Eleven, lærlingen og lærekandidaten har rett til jamleg dialog med kontaktlæraren eller instruktøren om sin utvikling i lys av opplæringslova § 1-1, generell del og prinsipp for opplæringa i læreplanverket.

 

Jeg vet at mange skoler gjennomfører dette som samtaler, også, men det kan altså gjøres på den måten skolen ønsker.

Hilsen Sigve Indregard, elev- og lærlingombud i Oslo

Nettsted: elevombud.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Helse og sosial på skolen
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om helse og sosial på skolen