Hopp til hovedinnholdet

Må jeg studere juss i fem år for å undervise i rettslære?

Gutt 17 år
 

Spørsmål

Hei, jeg går nå på Vg2 Studiespesialisering, og jeg har lyst til å utdanne meg til lærer i videregående når jeg er ferdig. Det jeg lurer på er hvilken utdanning man må ta for å bli lærer i Rettslære. Må man virkelig studere Juss i 5 år for å bli dette??

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Så flott at du har utdanningsplaner!

Du trenger ikke å ta det femårige studiet i Rettslære for å undervise i dette faget på vgs. Kravene for å få undervisningskometanse i skolen er nedfelt i opplæringsloven §14. For alle fag i den videregående skolen kreves det relevant kompetanse for å undervise i faget. Relevant kompetanse skal som hovedregel bestå i 60 studiepoeng som er relevante for det aktuelle faget. Dette kravet kommer i tillegg til tilsettingskravene, som er fireårig høgskole/universitetsutdanning, inkludert pedagogikk.

Du kan lese mer om å bli lærer på utdanning.no. Lykke til!

Med vennlig hilsen

 

Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Hvordan velger du riktig utdanning?

Skilt med forskjellige yrker

Når man skal velge utdanning har man ofte mange tanker. Her er rådene om hva du bør tenke på FØR du velger utdanning.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Utdanning
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om utdanning