Hopp til hovedinnholdet

Spm om straff for Voldslovbrudd mv.

Jente 16 år
 

Spørsmål

Hei. Jeg trenger litt hjelp. Jeg har en venninne på 16 år (blir 17 i år) som har blitt slått så hardt av kjæresten på 19 år (blir 20 i år) at hun har fått blåmerker. Han har kastet henne ned i bakken, og brukt veldig slem ordbruk. Og mye mer, har ikke hørt alt engang. Hun har vært helt nedfor den siste tiden, men har ikke sagt hvorfor før nå. Venninna mi har sagt det til oss i klassen, og jeg har snakket med læreren. Hun ringte også politet i overigår, og de var hos henne i 2 timer. Jeg er veldig bekymret for henne. Hva kan straffen bli for han kjæresten som er tre år eldre enn jenta?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei
I utgangspunktet straffes fysisk vold og fysiske krenkelser etter bestemmelser i

Lov om straff (straffeloven) Kapittel 25. Voldslovbrudd mv.

Slik du beskriver handlingene din vennine har vært utsatt for, vil forholdet kunne rammes av:

§ 271. Kroppskrenkelse

Med bot eller fengsel inntil 1 år straffes den som øver vold mot en annen person eller på annen måte krenker ham fysisk.

Ved grovere kroppskrenkelser vil strengere straffebud kunne komme til anvendelse, jf kapittel 25.

Det er veldig bra at venninnen din anmeldte dette til politiet, jeg håper det ordner seg for henne.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Vold
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om vold