Hvordan unngå å gi bort alle pengene sine til en jeg blir forelsket i?
Gutt, 18
Jeg er en gutt på 18 år. Det er noe jeg bekymrer meg veldig for: Jeg har i to år spart meg opp en formue på tjue tusen kroner, dette har vært møysommelig. Dette er jo mine egne penger. Men så er det en jente på min alder, som jeg er veldig forelsket i. Men selv om jeg er forelsket i henne, så liker ikke hun meg. Saken: jeg har en bekymring/ tvangstanke for å vippse over hele formuen min, på tjue tusen kroner, til henne. Selvsagt gjør jeg ikke dette - det er mine egne oppsparte penger. Jeg skal altså ikke vippse bort pengene. Jeg trenger råd fra dere og argumenter på faren med å bare gi vekk pengegave til folk, selv om man er forelsket. Jeg har kommet frem til farene selv: hvis jeg faktisk hadde gjort dette, ville kanskje det bli et rykte over hele byen, og andre folk kan tigge om penger. Det er ikke min rolle å drive veldedighet, med penger jeg selv har spinket og spart. Selvsagt skal jeg ikke gi vekk pengene, og jeg trenger råd slik at jeg vet farene med å gi bort penger.
Svar
Hei.
Så flott at du har klart å spare deg opp en del penger, det er ikke alltid så lett å få til i din alder. Men jeg forstår at du blir bekymret om du har tanker om at du skal gi bort pengene dine til noen du forelsker deg i.
Samtidig er det bra at du ser at dette bare er tanker, eller tvangstanker som du selv beskriver det som, og ikke noe du vil gjøre i virkeligheten. Og det er her du må bli litt bevisst, nemlig at tanker er bare tanker og ikke sannheter. Forsøk å gjenkjenne dette som tanker som ikke er nyttige for deg og som du derfor gir litt blaffen i.
Men jeg vet at dette er lettere sagt enn gjort, da slik teking som du beskriver her, kan være litt fastlåst og gjøre en skikkelig redd og bekymret. Da er det lurt å snakke med noen som kan hjelpe deg til å finne andre og mer beroligende tanker å si til seg selv. I tillegg til å slutte å tro på at en kommer til å gjennomføre noe en tenker. Sannsynligheten for at fornuften din vil stoppe deg om du skulle kjenne på en trang til å følge tanken din om å vippse penger til noen du blir forelsket i, er jo stor?
Så ikke vær så redd for tankene dine, de er, som sagt, bare tanker. Og tanker har vi mye av, og i perioder kan de fleste ha tvangstanker. Dette vil vanligvis gå over av seg selv, men skulle de ikke det, eller forverres, er det viktig at du få hjelp.
Ta kontakt med noen voksne som du stoler på og som du kan snakke med. Gjerne noen i familien, eller ta kontakt med helsesykepleier på helsestasjon for ungdom. Sammen kan dere finne ut hva du kan gjøre og si til deg selv når de unyttige tvangstankene dukker opp.
Jeg håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen helsesykepleier, Ung.no
Besvart: 12.5.2022
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


