Spørsmål og svar

Hatt plager fra underlivet lenge. Irritasjon, kløe og økt utflod.

Jente, 16

Hei. jeg har slitet mye med underlivet lenge. Det klør og er irritert og jeg klør til det blør. Jeg har mye utfold hver dag og det føles som jeg svetter derifra hele tiden. Det har kommet en lukt men vetke helt hva det lukter, er ikke bare dra utfoldet men selve hele greia. Jeg kanke komme med noen forslag for grunner til at dette kunne ha skjedd. Kan det behandles og funker det alltid? hva er årsaker til at dette kan skjer? og må jeg gå til legen?

Hei!

Jeg forstår at dette må være plagsomt for deg! Symptomer og lukt fra underlivet slik som du beskriver kan ha flere årsaker.

Det er helt normalt at man kan svette i underlivet, da kan det også lukte mer. Underlivet skal lukte litt. Særlig hvis man bruker tettsittende undertøy eller bukser, og det blir varmt og klamt, kan svettelukt eller utflodlukt bli mer tydelig. Man kan oppleve å svette mer i puberteten. De dagene du kjenner at du svetter mer kan du gjerne bytte truse flere ganger, bruk da gjerne bomullstruser eller boksere. Dusj gjerne daglig, men det holder å bruke kun rent vann eventuelt mild babyolje. Såpe vil tørke ut huden og kan føre til forstyrret underlivsflora, det kan igjen føre til mer lukt og ubalanse.

Hvis du er plaget med mye utflod kan det være lurt å bruke truseinnlegg og bytte dette ofte, men hyppig bruk av truseinnlegg kan gjøre det klamt og tett, og det kan føre til irritasjon og lukt. Da kan det være bedre å heller bytte truse oftere.

Om du i tillegg til mye utflod opplever irritasjon og du klør så mye at det begynner å blø kan det være tegn på en ubalanse, for eksempel en soppinfeksjon. Det er helt normalt at jenter fra tid til annen opplever å få sopp i underlivet. Mange får typisk hvit, tykk utflod og det kan klø og/eller svi mellom kjønnsleppene og/eller i skjeden. Det er flere årsaker til at man kan få sopp, deriblant kan antibiotikakur, stress og menstruasjon samt mye bruk av bind/truseinnlegg disponere.

Sopp kan enkelt behandles med soppkur med kapsler til skjeden og krem til å smøre lokalt, dette fås kjøpt reseptfritt på apoteket. Ved første gangs episode eller mistanke om soppinfeksjon kan det væte greit å få en vurdering og avklaring hos lege, slik at man får rett behandling. Men det er ikke farlig å gjennomføre en kur med soppbehandling, om det skulle vise seg at det ikke var sopp.

Hvis du opplever at utfloden er mer tyntflytende og lukter vondt, litt som “fiskelukt”, kan det dreie seg om bakteriell vaginose (BV). Dette må behandles av lege.

Skulle det dreie seg om sopp eller BV er behandlingen ofte effektiv, men noen opplever at de kan få infeksjon på nytt etter endt behandling og at de da må gjennomføre kur på nytt, eventuelt ha lengre behandling eller forsøke annen type behandling. Du kan lese mer om forskjellige årsaker til utflod og underlivsplager i artiklene vedlagt.

Skulle plagene dine vedvare vil jeg råde deg til å oppsøke fastlegen din eller lege på helsestasjon for ungdom (HFU). Det siste er gratis. Da får du en god vurdering og et sikkert svar på hva plagene dine kan skyldes, og dermed også rett behandling og råd videre for akkurat deg.

Håper dette var til hjelp for deg, alt godt og lykke til!

Vennlig hilsen legen, ung.no

Besvart: 27.7.2026

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål