Spørsmål og svar

Er jeg egentlig kvitt folatmangelen?

Jente, 15

Hei! Jeg tok blodprøve hos legen og fikk påvist folatmangel. Jeg fikk 1mg folattilskudd som jeg skulle gå på i tre måneder, en hver dag, og kan ikke akkurat skryte at jeg har vert så flink med de. Men før jeg skulle ta blodprøve igjen ble jeg veldig flau og tok da to stykker lørdag og søndagen og så en på mandagen. Mandagen skulle jeg ta blodprøve for å sjekke på nytt. Jeg har fått svar og alt så bra ut bortsett fra D-vitamin. I morgen skal mamma hente D-vitaminer til meg som jeg nå skal gå på. Grunnen for at jeg i utgangspunktet fikk folatmangelen kan være pga ensidigkosthold og stort vanninntak. Men jeg spiser variert, og drikker normalt nå. Spørsmalet mitt er om det går ann og fått bygget opp folatmangelen, eller kan det bare være at det viste normalt på blodprøvene siden jeg tok litt fler enn jeg skulle tatt helgen før blodprøven?

Svar

Hei!

Jeg forstår det sånn at du lurer på om du egentlig kan stole på resultatet som viser at folatmangelen er borte, eller om det kan være et feil resultat fordi du tok litt for mange tabletter i dagene før du dro til legen. Man skal være veldig forsiktig med å ta større doser av legemidler enn det som er forskrevet. Det går nok bra i dette tilfellet, men med andre medisiner kan det være svært farlig og ta dobbel dose. Det må du aldri gjøre igjen.

Jeg er usikker på om det at du har tatt større mengder folat i dagene før prøven kan virke inn på resultatet. Ettersom du nå har fått påvist en D-vitaminmangel, og skal ta tilskudd av det, vil jeg tro du skal inn til en kontroll om noen måneder og sjekke nivåene av vitamin D igjen? Det du kan gjøre er at du ber legen om å sjekke folat på nytt når du kommer til neste undersøkelse. Da vil du få et ordentlig svar på om du har fått nok folat nå. Mest sannsynlig er det helt greit, du har jo tross alt tatt tilskudd nå og da over noen måneder.

Har du forbedret kostholdet ditt slik at du spiser mer variert? Det at du får mangler kan jo være et tegn på at du spiser for ensidig.

Dette er våre generelle anbefalinger for et sunt og variert kosthold:

  • Spis 4-6 måltider hver dag, inkludert mellommåltider. Vi anbefaler å spise hver 3.-4. time for å opprettholde en god sult- og metthetsregulering, konsentrasjon og energi til å fungere i hverdagen.
  • Bruk mest mulig grove og fiberrike kornprodukter, både når du spiser brød, knekkebrød og frokostblanding.
  • Spis to frukt og tre porsjoner grønnsaker hver dag, ha gjerne frukt og grønnsaker som mellommåltid.
  • Nøtter inneholder sunne fettsyrer, og en liten neve egner seg godt som et mellommåltid.
  • Velg magre meieriprodukter: Ekstra lettmelk, kesam, cottage cheese, smøreost og lettost. 
  • Velg magre kjøttprodukter: Karbonadedeig, kylling og svin er magert. Bruk mest mulig rene kjøttprodukter.
  • Begrens mengden smør, bruk heller margarin og oljer, men pass på mengdene!
  • Ha fisk til middag to dager i uka, og bruk også fisk som pålegg. Pass på at du får i deg både den fete og den hvite fisken.
  • Ha minst 1/3 av middagstallerkenen med grønnsaker.
  • Drikk vann som tørstedrikk. 
  • Unngå godteri, brus og kaker på hverdager, og begrens inntaket i helgene til en utvalgt mengde som du kan spise med god samvittighet.
  • Bruk noe belgfrukter i matlagingen, dette er bønner, erter og linser.

Lag deg en taktikk som gjør at du ikke glemmer og ta tilskuddet av vitamin D som du har fått. Kanskje du må ha alarm på mobiltelefonen? Sette den på nattbordet? Lage huskelapper? Det er viktig og ta tilskudd man får, fordi en mangel kan gi mer alvorlige sykdommer om man ikke behandler det.

Vennlig hilsen

klinisk ernæringsfysiolog, for ung.no

Besvart: 18.2.2019

Oppdatert: 18.2.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål