Spørsmål og svar

Jeg trenger hjelp til å få tilbake motivasjonen til treningen. Noen tips?

Gutt, 16

Hei. (Fyller snart 17) Jeg har drevet med styrketrening ganske aktivt de siste 2 årene og jeg har prøvd å spise riktig. På samme tid så driver jeg med boksing og dette er jo veldig intensive idretter. Men jeg har slitt en del med å ha motivasjonen på plass under trening. Motivasjonen og lidenskapen er jo der ellers hele tiden, men den forsvinner når treningen begynner. Og selv om jeg har trent helt til maks punktet og har gitt alt, føler jeg at det ikke var bra nok. Jeg føler at jeg ikke får til noen ting. Føler meg ikke svak eller noe, men føles som at jeg ikke får noen forbedring. I styrken vokste musklene greit i starten og jeg så forbedringen, men nå ser jeg ikke mer forbedring, det samme med boksingen. Jeg trenger hjelp til å få tilbake motivasjonen. Disse idrettene er det som på en måte holder meg oppe og målrettet, og jeg tror at hvis jeg mister motivasjonen vil det stupe ganske kjapt og da vil alt bli utrolig kjedelig. Noen tips?

Svar

Hei Gutt, 16 år!

Det er veldig vanlig at man kan kjenne seg lei av idrettene man driver med, spesielt hvis man har drevet med de i flere år. 

Det er normalt å oppleve stagnasjon i treningen sin. De fleste som trener aktivt har opplevd stagnasjon. Det kan være demotiverende og slitsomt når du har lagt så mye krefter i mye trening.

Ofte er problemet til stagnering at vi ikke trener variert nok. Kroppen trenger både variasjon og hvile. Du skriver at det er intensivt i begge idrettene du driver med, og det er viktig at kroppen får mulighet til å restituere seg innimellom slagene.

Dersom du trener styrke og har hatt god fremgang, for så å stagnere fullstendig, kan det være fornuftig å trene lett i en uke. Bruk bare lette vekter, og tren rolig kondisjonstrening. Når hvileuken er over, kan det være fornuftig å sette opp et nytt styrkeprogram, med nye øvelser til de ulike muskelgruppene. Det kan være lurt å skifte program hver tredje måned. Men har du et program som gir deg en god utvikling lenger enn det, fortsetter du selvsagt med det.

Ved å aktivt bruke restitusjonsfaser, og ny start med lavere vekt, får du omstilt kroppen. Deretter kan du gå inn i en ny periode med god fremgang.

Her er andre tips du kan se om kan hjelpe deg med motivasjonen videre på veien: 


- Ta eventuelt en pause fra idrettene hvis du kjenner at motivasjonen ikke er der. Kanskje du finner ut at det var riktig eller kanskje du blir motivert til å starte på igjen. 

- Snakk med venner og/ eller familie og kanskje treneren din om at du er lei. Kanskje de kan hjelpe deg med å finne noe annet du kan prøve eller gi deg motivasjonen tilbake?

- Se om du klarer å finne en aktivitet som du synes er gøy i en periode, da er det mye lettere å fortsette med idretten! Les mer om dette her:
Tren og ha det gøy
Slik får du motivasjon til å trene

- Hvis du er usikker på om du vil fortsette med boksing/styrketrening: Sett opp en liste over positive og negative tanker rundt idrettene. Se om det er flere negative enn positive tanker, dette kan gjøre det lettere å bestemme seg for om man vil fortsette eller ikke. 

Lykke til! 

 

Hilsen fysioterapeuten, ung.no

Besvart: 3.3.2019

Oppdatert: 3.3.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål