Spørsmål og svar

Har mareritt der jeg selv tenker i drømmen. Hva er dette?

Jente, 16

Hei, jeg vil få hjelp til å høre med dere om hva dette er for noe i og med at jeg ikke vil dra til legen pga tror ikke de kan gjøre så mye. Men jeg sliter med mareritt, ikke vanlige mareritt. Men mareritt dær jeg selv tenker i drømmen. Hjernen min er liksom til stedet i drømmene og de mest forferdige ting skjer. Jeg tenker fult og helt defor føles det så reelt. Første gang dette skjedde var i påsken for 2 år siden. Etter den gang har det skjedd hverfall engang i uken. Det skjef alltid da jeg sover. Aldri mitt på natten. Jeg våkner alltid opp av drømmen. Den ender ikke slik at jeg sover videre. Jeg må alltid våkne for at det skal ta slutt. I det siste hat jeg kontrollert selv hva jeg tenker. Før var alt jeg kunne tenke i drømmen «rist meg, rist meg» dette skrek jeg til alle i drømmen pga alt jeg ville var å våkne. Dette plager meg ekstremt og vet ikke hva disse drømmene er. Jeg vet bare at det er ikke vanlige mareritt som jeg hadde før. Trodde det var søvnparalyse, men det er det ikke.

Svar

Hei jente 16 år. 

Det er vanskelig å svare på hva dette er. 

Du kan lese litt om drømmer her. På dette nettstedet står det om drømmer her og her. 

Dette kan gi deg mer bakgrunnsinformasjon om drømmer, noe som kan være til hjelp for deg. 

En helsesykepleier her på ung.no har skrevet dette på et tidligere ligende spørsmål: 

"Når man er ung og i vekst, slik du er, er det ikke uvanlig å ha mareritt fra tid til annen. Det er helt normalt! Dette har en sammenheng med den følelsesmessige utviklingen din.
I ungdomstiden gjennomgår man en hel rekke forandringer, både innvendig og utvendig, og kanskje spesielt i følelseslivet. Noen ganger kan dette få utslag i form av mareritt.
Selv om innholdet i drømmene våre ofte har en sammenheng med det vi opplever i livene våre, er de langt i fra noe nøyaktig speilbilde. Innholdet i drømmer er ofte overdrevet og voldsomt, sammenliknet med det vi faktisk har opplevd.

Det du i hvert fall skal vite, er at selv om det kan være ubehagelig å ha mareritt, er det ikke farlig. Alle har dem en gang i blant, spesielt når man er ung. Heldigvis går de oftest over av seg selv. Etter hvert som du blir eldre vil også sannsynligheten for å få mareritt bli mindre. Om man er mye plaget med mareritt som stadig vender tilbake, finnes det imidlertid noen teknikker man kan bruke for å bli kvitt disse. Psykologen Atle Dyregrov ved Senter for Krisepsykologi har beskrevet en slik teknikk. Her er hva du skal gjøre:

  1. Ta elementene fra marerittet og lag en ny versjon som ikke lenger er et mareritt, men en drøm. Det betyr at du forandrer på marerittet akkurat som du ønsker, spesielt kan du endre på slutten.
  2. Skriv så ned den endrede versjonen.
  3. Øv på eller gjennomgå den endrede versjonen i avslappet tilstand i god tid før du legger deg. Gjenta versjonen flere ganger, slik at den fester seg. Når du legger deg, sier du til deg selv at om du får en drøm, så skal den nye versjonen velges. Gi mental instruksjon til hjernen: ”Nå må de delene av hjernen som styrer drømmene sørge for at den ”nye” versjonen velges”. I tillegg til regissørarbeidet kan du gjøre noe med marerittet gjennom en symbolsk handling, for eksempel ved å krølle arket sammen, rive det i stykker eller brenne det opp."

Dette kan være verdt å prøve. Hvis dette ikke hjelper deg, kan det være en god ide å snakke med noen om dette. Samtaler om tanker og følelser kan være til god nytte. Da kan du gjerne ta kontakt med helsesøster på skolen dn for å få hjelp."

Du kan snakke med helsesykepleier på skolen eller på helsestasjon for ungdom om dette. 

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

 

Hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 6.4.2019

Oppdatert: 6.4.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål