Kan jeg få forslag til frokost?
Jente, 18
Hei. Jeg er undervektig og sliter en del med fordøyeslsen. sammtidig liter jeg med å finne ut hva jeg skal spise til frokost. Sliter litt med å få i meg nok fiber og er redd for å enten få i meg for mye eller for lite. Tåler ikke så godt havreryn og eg tåler heler ikkje å få i meg for mye fiber om gangen. Reagerer også litt på egg, så må være litt forsitig. kan du gi eksempel på noen frokoster som Ikkje har noe med havregrøt å gjøre? ( får veldig vont i magen om jeg eter over 20 g havreryn) har sett litt på varianter av knekkebrød, men strever å finne noe som jeg liker då jeg ikkje liker slike veldig grove ting også er jeg lei dei knekkebrødene jeg har spist i magen år. Har heller ikkje mulighet for å bake og slike ting som biola kesam, mango,cottatchese er eg skeptisk til å bruke fordi jeg kommer bare til å spise 1 ss eller to også blir resten kastet fordi jeg ikke aner hva eg skal bruke restene til. Tar også protibiotika kapslel hver dag og er skptisk til biola då det bir mye
Svar
Hei!
Det finnes fantastisk mye mat å velge mellom! Det er mange trender som forsåvidt er sunne, slik som havregrøt, men det betyr ikke at du må spise dette. Når vi spiser det samme over lengre tid, er det lett å gå lei.
Hva liker du? Tenk igjennom mat som du liker. Legg havregrøtsporet til side.
Egg kan du også la være å spise til frokost om du ikke liker det.
Har du prøvd med smoothie?
En oppskrift er:
Frys ned en banan i biter.
Ha denne i en blender med to desiliter melk, 0.5 ss kakao, 1-2 spiseskje peanøttsmør.
Ellers synes jeg at du selv skal å i butikken og velge brød. Etterhvert vil du kanskje klare å finne brød som du liker. Det trenger ikke være knekkebrød. Du kan prøve å finne grovt speltbrød. Det kan for enkelte personer være lettere for magen enn brød som er bakt på rug eller hvete.
Brød er praktisk, sunt og godt. Har man problemer med fordøyelsen gjelder det å finne et brød som magen trives med.
På brødet kan du ha fiskepålegg, ost, avocado, ulike grønnsaker, kjøttpålegg. Igjen finnes det mye å velge mellom.
Når du går tom for ideer: Finn nettsider med oppskrifter! Det er mange som sliter med magen, og som gir forslag til oppskrifter. Velg da nettsider som ikke markedsfører vanskelige dietter eller ulike merkevarer, men som gir kreative og gode forslag til helt vanlig mat som du kan like.
Du kan også oppsøke hjelp ved en frisklivssentral der du bor. Kanskje kan de hjelpe deg?
Hilsen klinisk ernæringsfysiolog, ung.no
Besvart: 23.6.2019
Oppdatert: 23.6.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål