Spørsmål og svar

Har veldig sinte og strenge foreldre

Jente, 16

jeg har hatt store familieproblemer hjemme så lenge jeg kan huske. Vi har prøvd å finne ut hvorfor d alltid r så mye sinne og aggresjon i familien vår. Alle problemer i livet mitt er på grunn av mamma og pappa. Jeg har prøvd å snakke med de om dette så mange ganger, men hver gang pusher de meg til siden og sier de ikke vil snakke med meg. Alt de gjør er å nekte meg i å gjøre ting som gjør meg glad, som å være med venner osv.. De prøver å kontrollere alt jeg gjør hele tiden og vil alltid vite alt. Jeg føler ikke jeg har et forhold med de, jeg vet ikke hvem de er som personer og de vet ikke hvem jeg er heller. Jeg spiser aldri middag med de, forteller de aldri noe som skjer i livet mitt. De bare elsker å kontrollere alt jeg gjør og snakker alltid om at så lenge jeg bor med de må jg forholde meg til de grensene de setter, men d er faktisk lettere for meg å bryte de reglene enn d det er å følge de. De truer med å ringe barnevernet og sende meg på fosterhjem. Trenger svar, takk på forhånd.

Svar

Hei

Jeg forstår godt at du har det vanskelig hjemme og at det er mye dårlig stemning! Det høres ut som du har veldig strenge foreldre.

Det er selvsagt ikke uvanlig at foreldre og ungdom har konflikter. Når barn blir ungdom snakker de kanskje mindre åpent med foreldrene sine og tar mer avstand til dem. Så det er vanlig at forholdet mellom foreldre og barn endrer seg. Men her skriver du at du ikke har noe forhold til dem i det hele tatt? At dere ikke spiser middag sammen eller snakker om noen ting mer? Det høres veldig leit ut! Alle i en familie trenger hverandre selv om barna blir eldre. Man trenger andre ting av hverandre selvsagt, men man trenger kontakt og føle at noen bryr seg om en.

Tror du foreldrene dine vet at du har det dårlig? Hvis ungdom har det dårlig skjønner ikke alltid foreldrene det. De tolker det heller som dårlig oppførsel. Da er det lett å begynne å kjefte og true, eller å kontrollere ungdommen slik det høres ut som dine foreldre gjør, ved å nekte deg å gå ut, eller å kreve å få vite alt du gjør. Det skal ikke være nødvendig å holde på sånn med en jente på 16 år, du er midt i en viktig ungdomstid og bør få lov til å være masse ute med venner! Unntaket er om det er åpenbare grunner til at dine foreldre er redde for at noe kan skje med deg og de beskytter deg ved å holde deg hjemme. Kan du komme på noen grunner til at foreldrene dine ikke stoler på at du kan klare deg bra ute med venner? De har selvsagt et ansvar for å passe på deg dersom de tror du kan bli utsatt for noe farlig (typiske ting er rus/kriminalitet). Men er det ikke slik, bør de ikke holde deg inne.

Det du forteller om at de truer med barnevern/fosterhjem gjør meg bekymra. Da tenker jeg at det høres ut som det ikke er noe godt å være deg hjemme. Jeg tenker også at foreldrene dine er fortvilte og heller ikke har det noe bra med seg selv når de ikke klarer å la være å kjefte og true. Det er deres ansvar at det er trygt og rolig hjemme. Du skriver at dere har forsøkt å finne ut hvorfor det er så mye sinne og aggresjon i familien deres. Har dere søkt hjelp i fellesskap rundt dette? Det kan være lurt. Det er først og fremst foreldre som må ta tak og gjøre endringer når familien strever. 

Dersom dere ikke klarer å snakke sammen må du/dere finne noen andre å snakke med. Jeg syns du bør ringe et Familievernkontor. Du trenger ikke si noe til foreldrene dine først, hvis du ikke vil. Du kan ringe selv, og få råd til hva du bør gjøre i akkurat DIN situasjon. Eller bare få en samtale alene, med en familieterapeut. Den du snakker med der kan hjelpe deg å finne mer ut av hvordan du kan snakke med mamma og pappa - evt. kalle dem inn til en felles samtale der du får hjelp til å si det du vil si. 

MEN - blir du mer truet med barnevern/fosterhjem, eller foreldrene dine blir for strenge i forhold til hva du kan tåle så syns jeg at du skal ringe alarmtelefonen for barn og unge.  Det er gratis å ringe Alarmtelefonen. De gir råd og hjelper deg til å vurdere om det du opplever er alvorlig og hva du bør gjøre der og da for å ha det trygt.

Jeg håper dette ga den hjelpen du trenger. Jeg har funnet frem noen artikler jeg tror du kan ha nytte av å lese. De ligger under svaret mitt. Lykke til. 

Vennlig hilsen familieterapeuten

Besvart: 19.11.2019

Oppdatert: 19.11.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål