Jeg får ikke inn tampongen, er det noe feil?
Jente, 15
Jeg er en jente som har hatt mensen i litt over 3 år. Jeg har brukt bind hele tiden men nå har så og si alle vennene mine begynt/bruker tamponger. De får det til kjempe fint og går med det hele tiden. Jeg har prøvd noen ganger men jeg får det ikke til. Den går bare ikke inn. Jeg har prøvd alle mulige stillinger, blant annet å sette det ene beinet på doen og å sitte på doen med beina til siden. Den vil bare ikke inn, og det gjør vondt. Rett etter jeg har prøvd å sette tampongen inn gjør det kjempe vondt å tisse. Det er sånn en god stund etterpå og det er samme følelse som man får når man har urinveisinfeksjon. Hva skal jeg gjøre? Jeg vil veldig gjerne ha sex med kjæresten min, men jeg er livredd for at penisen hans ikke skal komme inn. Jeg får jo ikke inn den minste tamponger engang, hvordan skal jeg da få inn en penis. Jeg har også tenkt på at det er noe feil med meg og at vaginaen min er like tynn som urinrøret og at det er derfor tampongen ikke vil inn:( har hørt at det går an:/
Svar
Hei jente 15 år.
Det er helt vanlig at unge jenter synes det er litt vanskelig å sette inn tampong til å begynne med. Men etter litt øvelse går det seg ofte til. Men jeg forstår at du er litt engstelig om du bekymrer deg for om det kan være noe feil med vaginaen din.
Og om du har forsøkt de rådene vi gir i artikkelen om mensen, men allikevel ikke klarer å sette inn tampong, kan det hende at du anspenner deg mer enn du tror.
Det er mange muskler i underlivet og bekkenbunnen og om du er nervøs og anspent, vil det være vanskeligere å få satt inn en tampong og gjennomføre et samleie. Det er derfor viktig at skjeden er fuktig, enten av mensblod når en skal sette inn tampong, eller våt når du kjenner deg seksuelt opphisset i tillegg til at du er avslappet.
Forsøk derfor å bli kjent med egen kropp ved å undersøke deg selv, bruk gjerne et speil og føl deg forsiktig fram med en finger. Skjeden er veldig elastisk og kan tøyes om du tar en finger inn.
Lær deg å gjøre dette samtidig som du gir slipp i muskulaturen i bekkenbunnen. Noen ganger kan det være litt vanskelig å "finne" disse musklene, men med litt øvelse går det helt fint. Det kan hjelpe å onanere, det er en fin måte å blir kjent med egen kropp, slappe av og forberede deg til du skal ha sex med kjæresten din.
I helt sjelden tilfeller er skjedekransen for stram, slik at det ikke er mulig å sette inn tampong, eller gjennomføre samleie. Da kan en lege undersøke om det er tilfelle hos deg, og gjøre et lite inngrep for å åpne opp.
Ta kontakt med lege ved helsestasjon for ungdom eller fastlegen din, om du mistenker at det kan være tilfelle hos deg.
Jeg håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 17.1.2020
Oppdatert: 17.1.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

