Sliter psykisk, hva kan jeg gjøre?
Jente, 13
Hei, eg sendte inn eit spørsmål og fekk svar på det. På spørsmålet sto det at eg sleit med utsende og at når eg var 11 ville eg ta selvmord. Og at eg snakket med helsesøsteren og det blei bra. Men nå sliter eg med utsende (Selvom eg berre veier 48 kg) og psysisk og eg vet ikkje kva eg kan gjere! Men på svaret sto det at eg burde snakke med helsesøster, foreldre og venner. Problemet er at foreldrene mine er ikkje så gode på sånne ting og eg klarer ikkje å snakke med de med så sårbare ting. Med helsesøster vet eg ikkje korleis eg skal sei det. Og med venner så har eg ingen venner eg stoler på. Er det noko annet eg kan gjøre?
Svar
Hei jente 13 år!
Først vil jeg si at det er veldig bra du opplevde å få god hjelp. Det er ofte slik at tanker og følelser som en trodde en var ferdig kan komme tilbake. Da er det viktig å ta tak i de raskt. Det finnes nemlig veldig god hjelp å få og du kan også få hjelp til å snakke med foreldre.
Foreldre er ofte gode støttespillere når en har det vanskelig. noen ganger kan det likevel være vanskelig å snakke med de og de kan trenge veiledning for å øke forståelsen for hvordan de best kan hjelpe. Hvis det er ting du har lyst å ta opp kan det være lurt å forberede seg. Skriv ned de tingene det er viktig for deg å få sagt. Tenk også over hva du trenger mest av foreldrene dine og hvordan du ønsker de skal hjelpe deg. Om du synes det er vanskelig å snakke kan du skrive. En har behov for ekstra omsorg og kjærlighet når en har det vanskelig.
Helsesykepleier på skolen eller helsestasjon for ungdom har god kompetanse til å hjelpe deg. De kan også hjelpe deg med å snakke med foreldre. Hvis du synes det er vanskelig å forklare hvordan du har det kan du også her skrive det du ønsker fortelle. Kanskje kan du vise denne meldingen? Du beskriver veldig godt hvordan du har det her. Hvis du trenger mer hjelp kan de henvise videre til psykologisk behandling for barn og unge (BUP).
Vonde tanker og følelser kan være med å prege hvordan vi har det i stor grad. Mange har god hjelp av å drive litt detektivarbeid for å bli kjent med det som er vanskelig og finne måter å mestre vanskelige situasjoner. Siruasjoner med å få nye venner eller selvbilde er fine temaer å starte med. Psykologisk førstehjelp og hjelpehånden er nyttige verktøy når en skal dykke ned i dette. Jeg legger ved noen artikler du kan se på. Om du synes det er vanskelig kan de over hjelpe deg i gang.
Jeg sender deg masser av tanker og klemmer!
Hilsen psykolog, ung.no
Besvart: 17.3.2020
Oppdatert: 17.3.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

