Spørsmål og svar

River og biter huden på leppene

Jente, 15

hei! jeg rive og biter VELDIG mye hud på leppene. Jeg gjør d fordi d r godt at d svir. Det er selvfølgelig veldig vondt. Noen tips til å å meg til å slutte?

Svar

Hei

Det at du ønsker en endring selv er et godt utgangspunkt for å endre en vane. De fleste har viljestyrke nok i seg selv til å klare og slutte med en uvane. 

Kanskje det hjelper å ha på en lipbalm som hjelper mot sår og rifter. Hver gang du får behov for å bite deg i leppa kan du prøve om det fungerer å smøre på lipbalm i stedet.

Det er litt som å bite negler. Noen klarer å slutte å bite negler hvis de steller neglene en periode slik at det ikke er noen sår og rifter i og rundt neglene. Kanskje det at du er litt sår på leppene er noe du kjenner på og pirker i? Da kan det kanskje hjelpe å pleie leppene sånn at huden blir hel og fin.

Lykke til.

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 28.3.2020

Oppdatert: 28.3.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål