Spørsmål og svar

Jeg ønsker å være lei meg, å bare ligge ned å gråte. Jeg trenger å snakke.

Gutt, 14

Jeg ønsker å være lei meg, å bare ligge ned å gråte. Jeg orker ikke noe. Jeg er sliten, frustrert og føler ingen liker meg. Jeg vil ødelegge ting, men jeg vet jeg ikke får lov fordi da blir mamma og pappa sure på meg. Jeg føler følelsene mine bare bygger seg opp, og jeg ønsker virkelig å bare snakke med noen. Jeg kan ikke snakke med nesten noen av vennene mine fordi noen tar det ikke seriøst og andre ser på meg som et barn. Jeg er for redd til å be om psykolog og jeg vil ikke snakke med mamma og pappa. Jeg trenger noen i livet mitt jeg kan snakke til, men det er vanskelig å finne noen. Når jeg var mindre gikk jeg til en psykolog, husker ikke helt hvorfor. Men jeg føler det blir dumt hvis jeg spørr om å snakke med en igjen. Hva hvis jeg får en psykolog og så ender det opp med at jeg ikke har noe å si, jeg føler meg bare tom. Jeg vet dette sikkert ikke er noe jeg trenger å skrive om til dere, men jeg vet ikke hva jeg skal gjøre.

Svar

Hei

Så kjipt å høre at du har det sånn! Av og til er livet skikkelig dritt og man trenger litt hjelp for å komme seg på plass igjen. 

Jeg synes du er utrolig reflektert og fin som klarer å si noen om at du trenger å snakke med noen, jeg er helt enig i at du trenger noen du kan dele tankene dine med. Dersom du har vært hos en psykolog før og du likte vedkommende kan du forsøke å finne ut om det er mulig for deg å snakke med vedkommende igjen. Ofte er det sånn at man kan ta kontakt med psykologen selv om man har "sluttet" for en tid siden. Kanskje foreldrene dine kan hjelpe deg med dette? De har helt sikkert merket at du ikke er helt deg selv og at du går og tenker på noe?

Du kan også ta kontakt med helsesykepleier på din skole og ber h*n om samtaler. Helsesykepleier kan også ofte henvise deg til psykolog i kommunen dersom du ønsker dette. 

Det viktigste av alt nå er at du finner noen du kan dele alle tankene og følelsene med. Ikke vær bekymret for at du ikke har noe å si. Både psykologer og helsesykepleiere sin jobb er å snakke med folk, de vet hvilke spørsmål de skal stille, og de vat at det kan være vanskelig å legge frem alle problemene med en gang. De vet at tillitt er viktig og at for å oppnå tilitt så må man bruke litt tid og bli kjent. Dersom det blir helt stille for deg kan du jo lese opp hva du har skrevet her, jeg synes du er veldig flink til å sette ord på hva som plager deg når du skriver. 

Jeg håper virkelig at det ordner seg for deg på en god måte og at du finner hjelp fort!

Jeg heier på deg!

Lykke til!

Vennlig hilsen Helsesykepleier i ung.no

Besvart: 1.6.2020

Oppdatert: 1.6.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål