Spørsmål og svar

Tips til å få livet på stell? Er ikke god i noe, har det tungt og vanskelig

Jente, 18

Jeg er ikke god til noe, jeg er ikke god i sport, jeg er ikke god til å kjøre bil, jeg er ikke god til ditt og datt. Alle har fordommer om at jeg ikke klarer noe, og nå har jeg det mot meg selv også. Jeg jobber med skole til jeg nesten besvimer fordi jeg har så vondt i hodet, fordi skole er det eneste steder jeg kan prestere. Jeg er ikke utadvendt, jeg får ikke guttene, jeg er ikke stygg, men heller ikke pen nok til å bli lagt merke til. Jeg ligger på rommet hver dag, orker ikke være sosial, har ikke motivasjon, vil bare gråte. Ser ikke noen fremtid, for jeg kommer nok ikke inn på studiene jeg vil, og det er nok ingen som vil ha meg. Jeg er 19, har ikke mista jomfrudommen en gang, men det er jo ikke så rart. Alt føles så slitsomt og meningsløst og jeg har skyhøy puls hele tiden og skjelver på hendene til en hver tid av en eller annen grunn. Sorry, dere har sikkert fått mange av disse, men jeg måtte bare få det ut. Tips til å få livet litt mer på stell?

Svar

Hei, jente på 19!

Så fint at du sender inn til ung.no når du har det tungt. Det er ingenting å si sorry for! Det er veldig lurt å få satt ord på ting eller "få det ut" som du sier.

Det høres ut som du er opptatt av hva du får til og at det er mye fokus på det du føler at du ikke får til. Det å være "bra nok" handler ikke om å prestere men det kan ofte føles sånn. Dersom man har mye tanker om å måtte prestere på ulike arenaer for å kjenne seg god nok kan det hende man strever med det vi kaller selvfølelsen - altså følelsen man har om seg selv og den man er. Kanskje du kan se om du kjenner deg igjen i noe. Du kan også se en mer utfyllende film om samme tema her

Det høres ellers ut som du har kommet inn i en vond sirkel der du både har vondt i hodet, føler du skal besvime, vil gråte, er på rommet hele tiden, har lite motivasjon, har høy puls og skjelver. Det høres ut som det er mye press og stress som fører til dette. Tips når det kommer til stress og press kan du se på i denne videoen.

Det å presse seg selv på den måten det høres ut som du gjør når du ikke har det bra høres veldig slitsomt ut. Det er viktig for alle å ta pauser og ha avbrekk til å gjøre ting som interesserer og engasjerer. Det kan være hobbyer eller aktiviteter som man likte å gjøre når man hadde det bedre. Disse har en tendens til å bli nedprioritert og "glemt" i vanskelige perioder. Det er lurt å ta seg tid til å innarbeide gode rutiner når man har det tungt. Dette gjelder både for søvn, mat og fysisk aktivitet. 

Du skriver ikke noe om du har tatt kontakt med noen for å få hjelp med det du strever med. For mange kan dette være lurt. Spesielt når det man strever med går utover flere arenaer og hverdagen blir tung. Ofte er det slik at dersom man får hjelp til å ordne på noe (f.eks angst, depresjon, søvn, selvfølelse osv) så vil dette kunne hjelpe på andre arenaer også. Slik at det heller blir en positiv sirkel istedenfor en negativ sirkel slik som nå. 

Dersom du ønsker det er det lurt å starte med å ta kontakt med fastlegen din for vurdering om eventuell henvising videre ved behov. Du skal ikke trenge å ha det sånn som nå.

Ønsker deg alt godt og håper du får det bedre snart. 

 

 

 

Med vennlig hilsen psykologen 

Besvart: 8.6.2020

Oppdatert: 8.6.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål