Jeg er bekymret for all kaffen som pappaen min drikker!
Jente, 17
Jeg er redd for at pappa skal dø på grunn av kaffe. Han drikker MINST 20 glass med kaffe hver dag. Noen dager drikker han nesten 40! Det er trakter kaffe, og han har selv sagt at den han drikker er veldig sterk og det egentlig er dumt, men han fortsetter uansett. Han har begynt å trene og kuttet ned på cola, slush, popkorn og sukkerspinn på en daglig basis, som er bra. I tillegg kjøper og drikker han ofte iskaffe fra butikken.
Svar
Hei!
Dette høres ikke noe kjekt ut for deg å være bekymret for. Det er en veldig god egenskap å bry seg om andre, men det kan bli veldig slitsomt for en selv om man skal gå rundt å bekymre seg for andres helse.
Det høres ut som du har pratet med faren din om dette? Kanskje du kan snakke med han igjen? Det at han har begynt å trene og kuttet ned på en del usunne matvarer er jo et godt tegn, og betyr at han bryr seg om helsen og er villig til å gjøre endringer. Ofte må man gjøre endringer litt etter litt.
Å drikke 20-40 kopper kaffe om dagen er veldig mye og ikke så vanlig, er du sikker på at det er så mye? Du kan jo tipse han om at det finnes koffeinfri kaffe, det kan han gjerne drikke mye av.
Kanskje du kan tipse han om å lese denne artikkelen om kaffe?
Her er også en artikkel om det å gjøre endringer i kostholdet og hvordan man bør gå frem.
Jeg tror det beste er å snakke med faren din om de bekymringene du har, og se om det er nok til at han ønsker å gjøre endringer. Men til syvende og sist bestemmer han selv om hvordan han vil leve livet sitt.
Denne artikkelen har en del tips til hvordan man kan ta opp vanskelige ting med foreldre.
Lykke til!
Vennlig hilsen
klinisk ernæringsfysiolog, for ung.no
Besvart: 8.7.2020
Oppdatert: 8.7.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
