Spørsmål og svar

Jeg stresser over livet og ting som gledet meg før.

Jente, 13

Hele 2020 og slutten av 2019 har vært helt forferdelig. Jeg snakker ikke om korona, men om meg selv. Jeg har tenkt mye på ting som jeg ikke har tenkt så mye over. Fotball treningene virker veldig verdiløse for meg. Jeg har ikke den samme følelsen som jeg hadde før over det. Jeg griner mye for meg selv og har det vanskelig. Jeg er ikke en sånn person som liker å snakke om sånne ting. Jeg har hatt problemer med å sove siden april. Foreldrene mine vet det men, ikke alt. Jeg stresser over livet og over ting som gledet meg før. Lillesøstrene mine er 4 og 6 og betyr alt for meg. Men når jeg er med de, tenker jeg over at de kommer til å vokse og alt kommer til å bli anderledes. Jeg har aldri vært en fan over forandring og sånn, men nå er det 100 ganger verre. Jeg ser ikke livet den samme veien som jeg gjorde før. Jeg vil leve vanelig og ikke bekymre meg og stresse over det. Jeg trenger noen å snakke med, men jeg tør ikke og jeg føler at folk ikke kommer til å ta det på alvor.

Svar

Hei jente 13 år

Det høres ut som du har hatt det vanskelig siste året og at du ikke klarer å glede deg over ting som du gledet deg over før. Du skriver at du ikke liker å snakke om det, men jeg synes det er fint at du skriver til oss i ung.no. Kanskje det er en begynnelse på å sette ord på ting som er vanskelig og kan hjelpe deg videre med å snakke med noen etterhvert?

Tenårene er for mange en vanskelig periode i livet, ungdom begynner å se og tolke ting gjennom følelser, noe som er nytt. For mange blir de følelsene negative, som du beskriver, mye bekymringer og stress. 

Det høres ut som du bekymrer deg mye for ting som kan skje i fremtiden, men som kanskje aldri inntreffer. Hvis du gjør det, er det viktig å minne deg selv på at bekymring sjelden hjelper eller endrer på noe som kan skje i fremtiden. Bekymringstanker stjeler mye energi og tapper selvfølelsen, så det er lurt å ikke la de få altfor mye plass.

 Jeg vil i tillegg anbefale at du snakker med noen fordi det å speile tanker og følelser med andre, kan hjelpe deg å sortere og forstå deg selv bedre.

Et tips til, er å ha mest mulig medfølelse med deg selv, behandle deg selv med raushet og vennlighet. Altfor mange snakker nedlatende til seg selv (at man ikke er bra nok, pen nok, flink nok) og det gjør deg bare trist.

Ønsker deg masse lykke til!

Vennlig hilsen psykiatrisk sykepleier, ung.no

Besvart: 30.8.2020

Oppdatert: 30.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål