Har slitt mye med angst i det siste og har vondt i magen
Jente, 16
Hei, det siste har jeg slitet veldig med angsten min som gjør at jeg får utrolig vondt i magen (og litt i ryggen) fordi jeg er veldig stressa og urolig, har dere noen tips om å ikke ha så mye vondt i magen? Det føles litt ut som om jeg har steiner nederst i magen og utrolig mye luft. Jeg vet ikke helt hva jeg skal gjøre. Plis hjelp.
Svar
Hei
Så fint at du skriver til oss.
Noe du kan forsøke er å bruke pusten din aktivt som verktøy. Det er en del teknikker man kan forsøke for å takle uro. Særlig viktig er at du forsøker å puste godt ned i magen. Når vi er stresset har vi nemlig en tendens til å puste mye i brystet, dvs. den dype pusten uteblir. Det er ikke farlig, men kan være veldig ubehagelig.
Forsøk å legge deg godt ned et sted. Legg en hånd på magen. Pust dypt inn og ut noen ganger. Kjenn om du kjenner noen forskjell på pusten din.
Jeg vil også råde deg til å snakke med noen du stoler på om dette. Du kan for eksempel kontakte helsesykepleier på skolen din.
Sjekk ellers ut tipsene som ligger i artiklene under svaret mitt.
Lykke til.
Vennlig hilsen psykologen, ung.no
Besvart: 6.10.2020
Oppdatert: 6.10.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

