Spørsmål og svar

Jeg er veldig redd for å bli homo, det er forferdelig og jeg får ikke sove.

Gutt, 14

hei jeg er en 14 gammel gutt. jeg er veldig redd for å bli homo jeg har angst hele tiden om det, jeg er ikke tiltrukket til gutter men jeg tørr ikke se dem inn i øynene dems siden jeg er redd for å bli homo.derfor er er jeg redd. jeg har snakket om det med moren min det blir bedre cirka en halv time og så begynner angsten å komme tilbake. og det føles som i de siste 4 dagene at jeg ikke er forelsket i jenter lenger :( dette er veldig forferdelig, jeg får ikke sove om nettene lenger. hva skal jeg gjøre

Svar

Hei

Så bra at du snakker med mamma om disse tankene som gjør deg så redd og hindrer deg i å sove. For det høres slett ikke bra ut å ha slike tanker som du oppfatter som forferdelige. Slik grubling kan slite en helt ut og gjøre hverdagen vanskelig, derfor er det bra at du tar kontakt for å få litt råd.

Det hjelper å snakke med noen når en overmannes av slike unyttige tanker, så fortsett å snakke med mamma. For det er nemlig tankene som påvirker følelsene dine og når en snakker med noen får tankene mindre kraft og en får anledning til å diskutere sine tanker med andre og se saken fra flere sider. 

Først og fremst er det viktig å vite at selv om du nå ikke er forelsket i noen av de jentene du omgås, trenger ikke det å bety at du er homofil. Ingen går rundt og er forelsket til enhver tid. Så forsøk å salppe av og gi slipp på denne bekymringen som et bevis på at dine tanker er sanne. 

Men hva er så forferdelig med å være homofil? Hva ville du sagt om din beste venn fortalte deg at han eller hun var homofil? Hvordan snakker dere sammen i vennegjengen og omtaler andre som er homofile? Her er det uansett viktig å vise respekt for hverandre. Og snakk med noen om disse tankene.

Det helt normalt at en ikke helt kjenner sin seksuelle identitet og hva en tiltrekkes av i din alder. En er ennå ikke fullstendig utviklet og seksualitet formes med de en omgås og møter på sin vei. Ikke vær så redd for at du skal bli noe du ikke er. Vær deg selv og vær stolt av den du er. 

Mitt råd til deg er at du bør gi slipp på disse unyttige tankene som ennå ikke leder til noe svar. Samtidig vet jeg at det er lettere sagt enn gjort, for slik måte å tenke på, som du beskriver her, har lett for på bli til vaner og overmanne en, spesielt når en er alene og skal sove.

Det kan det hjelpe å få et litt mer avslappet forhold til sine tanker. Ikke bli så opptatt av at de er viktige. Tanker er bare tanker og det er ikke viktig hva du tenker, men hvor mye tid du velger å bruke på tankene og hvor mye oppmerksomhet du gir dem.

Med andre ord "gi litt blaffen" i tankene, for mye av våre tanker er søppeltanker. La de komme og la de gå igjen. Ikke kjemp mot dem, men la de passere uten at du gir dem for mye oppmerksomhet. Les mer om dette i denne artikkelen.

Når du oppdager at du  er inne i en unyttig tankerekke med de temaer som du beskriver, kan det være lurt å stoppe litt opp og be seg selv skifte tankespor. Fortell deg selv at de tankene du har nå, hverken er nyttige eller hjelpsomme for deg. Og finn gjerne noen andre mer trøstende og gode tanker å tenke på, som for eksempel tanker om at om du er homofil eller ikke er ikke noe du trenger å bruke tiden på nå. Hvem du forelsker deg i vil vise seg den dagen du møter den du mener er den rette for deg. 

Og får du ikke sover fordi du grubler for mye, vil jeg anbefale deg å stå opp og bryte mønsteret. Gå ut av soverommet og gjøre noe du synes er litt kjedelig. Sett deg for eksempel i stua med litt lys, ikke for mye, og les en bok du ikke synes er så veldig spennende. Når du kjenner at søvnen kommer, kan du på nytt forsøke å legge deg. Noen kan ha nytte av mindfullness øvelser eller laster ned apper som skal hjelpe en ved innsovings problemer. Sjekke ut hva som finnes på nett av dette.

Og ta en prat med helsesykepleier på skolen din. Hun/han snakker ofte med unge som har tanker rundt dette med seksualitet og legning. Her kan du få gode råd og hjelp til å gi blaffen i tanker som gjør deg vondt og er fullstendig unyttige. 

Jeg håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt. 

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 22.11.2020

Oppdatert: 22.11.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål