Ingen skjønner meg og hvordan jeg har det på skolen og ellers i hverdagen!
Jente, 17
hei. jeg er lei av å være redd hver dag. og dette er pga skole, men ingen skjønner meg. jeg gruer meg hele tiden og har det ikke noe gøy i livet lenger. hvorfor må styret lage skolen så dritt og at det passer bare en hvis type mennesker. jeg hater livet mitt nå og vil bare vekk fra skole. tror voksne virkelig det er bra og hjelper oss med å ha flere prøver hver uke. nei det gjør ikke det. også irriterer det meg også at før var det ingen som brydde seg om hvordan jeg hadde det, eks på skolen. de som styrer i landet brydde seg ikke om folks helse og snakket aldri om det, ikke andre voksne heller. men nå plutselig skal alle voksne bry seg "så mye" om folks mentale helse. min mentale helse har heldigvis blitt bedre i det siste, men det er det heller ingen som forstår. da maser de plutselig på at jeg ikke burde ha det bra når jeg ikke får truffet noen, og vanskelig å jobbe med skole hjemme. men jeg jobber mye bedre hjemme og trives ikke på skolen. men det er aldri noen som skjønner meg
Svar
Hei
Det er leit å høre at du ikke opplever at ingen forstår deg, og at du har en del negative tanker og opplevelser om hverdagen på skolen. Jeg blir bekymret for hvordan du har det når du skriver at du er redd hver dag og du opplever at du ikke har det noe gøy i livet, og jeg håper du kan dele noen av disse tankene med en voksen du stoler på.
Det er at du trives på hjemmeskole og opplever at dette har gjort din mentale helse bedre, er positivt. For noen ungdom så har dette med hjemmeskole vært positivt da de konsentrerer seg bedre hjemme, og andre kan ha en annen opplevelse av livet med hjemmeskole. Noen liker å være sosiale på skolen eller ute, og andre foretrekker å være mer hjemme med familien eller kanskje være sosiale med andre over nettet. Der er vi forskjellig. At situasjonen vi er i nå er vanskelig for mange er kjent, så derfor er det et ekstra fokus på mental helse blant de som styrer landet i disse dager.
Hvis du ikke har det bra på skolen og gruer deg til hvordan hverdagen tilbake på skolen vil bli, så vil jeg anbefale deg å snakke med kontaktlæreren din, foreldrene dine eller helsesykepleier på skolen om dette. Om du ikke opplever at de riktig forstår deg, så kanskje du kunne prøvd å skrive ned du tenker og dine opplevelser i et brev som de kan lese? Du er flink til å ordlegge deg skriftlig, og vet at du skriver så er det kanskje lettere for dem og forstå deg og hvordan du har det på skolen og i hverdagen. Hvis du er ærlig med hva du synes er vanskelig og utfordrende i hverdagen, så er det lettere for de rundt og kunne forstå deg, hjelpe deg og være en god støtte for deg i tiden fremover.
Helsesykepleier på skolen din er også en du kan bruke som samtalepartner når ting oppleves litt vanskelig i hverdagen. Helsesykepleier kan du kontakte på telefon om du for tiden har hjemmeskole. Du finner telefonnummeret på skolens hjemmeside. Fortell om opplevelsene som du beskriver så godt her. Helsesykepleier har erfaring med å snakke med ungdom som strever med ulike ting, som for eksempel vanskelige følelser. Det kan være godt å sette ord på tankene du har til en som har tid til å lytte. Du kan også snakke med noen på helsestasjon for ungdom eller med fastlegen din.
Livet går opp og ned og det er like naturlig å kjenne på de vonde følelsene som de gode. Men det er viktig å bli bevisst på hvordan du kan hjelpe deg selv ut av en negativ spiral. Derfor vil jeg anbefale deg å snakke med noen som kan hjelpe deg å sortere litt i tanker og følelser. For det hjelper å snakke med noen når du føler at ting i hverdagen har begynt å bli vanskelig. Sammen kan dere finne ut hvordan du kan bli bevisst på å gjøre mindre av det som vedlikeholder tristheten og mer av det som tidligere gir deg glede.
Prøv også å finn gode og trøstende tanker å si til deg selv når de vonde og urettferdige tankene dukker opp. Samtidig som du, som sagt, snakker med noen om alt du går og tenker på som gjør det så vanskelig for deg!
Du er ikke alene om å ha det slik du beskriver i perioder, og det kan jo være at det er noen av vennene dine som har følt på noe av det samme? Det kan være til god hjelp for deg å snakke med en venn og dele litt hvordan du har det om dagen, da kan de være litt ekstra oppmerksomme i tiden fremover.
Jeg legger ved flere gode artikler til deg, og vil anbefale deg å lese de og følge rådene som gis der.
Ta vare på deg selv i tiden fremover. Jeg ønsker deg alt godt!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 12.1.2021
Oppdatert: 12.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


