Jeg lurer på hva som skjer om du blir ”avhengi“ av onanering?
Jente, 17
Hei! Jeg lurer på hva som skjer om du blir ”avhengi“ av onanering. Kan det være farlig? Hva kan man selv gjøre for å slutte avhengigheten? Hva kan man eventuelt gjøre? Takk for svar!
Svar
Hei!
En kan kanskje diskutere hva avhengighet er i denne sammenheng. Kan en egentlig snakke om avhengighet?
Det er vanlig at en onanerer. Det gir gode følelser. Det som gir oss gode følelser vil vi gjøre på nytt.
Seksualitet er en drivkraft i oss, et behov.
Noen onanerer en gang hver dag. Andre onanerer flere ganger hver dag. Og så er det noen som ikke onanerer.
Det er en selv som bestemmer hva som er rett for seg selv.
Det er noen som blir hekta på porno. Det er noe annet. Da kan en bytte porno ut med egne tanker, seksuelle fantasier og indre bilder. En bestemmer selv hva en vil tenke. Tanken er fri.
Hvis en onanerer så mye at kjønnet blir sårt/vondt må en redusere hyppigheten.
Hvis onaneringen tar tid fra det å være med familie, venner, gjøre lekser, hobbyer, må en vurdere hva det er en bruker tiden på.
Gled deg over kroppen og kjønnet ditt. Nyt de gode følelsene!
Du kan snakke med Helsesykepleier på skolen, hvis du ønsker.
Hvis det er vanskelig å forklare, kan du ta med utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svaret her. Da slipper du å si så mye til å begynne med.
Du kan også chatte anonymt med en fagperson på ungdomsklinikken Sex og samfunn.
Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no
Besvart: 21.1.2021
Oppdatert: 21.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål