Ingen liker meg. Hva skal jeg gjøre?
Jente, 15
Hei! jeg vet ikke helt hvor jeg skal starte men føler for å skrive til dere pga jeg ikke tørr snakke med noen face2face. Ingen liker meg, jeg føler alle later som eller bruker meg. Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre lengre det er liksom ingen vei ut. Jeg fikk vite for en stund tilbake at en jeg trodde var en venninne hadde snakket piss da jeg hadde gått fra venne gruppa den kvelden å sagt at jeg var så irriterende å snakket så mye å at ingen der egt ville ha meg der. Å det er veldig sårende å få høre når du er glad i disse personene. Jeg får ofte høre at jeg sier så mye random eller snakker veldig mye å det vet jeg men jeg føler at ikke alle trenger å påpeke dette, å det er noen som å har sluttet å være venn med meg pga at jeg snakker så mye. Så jeg er nesten blitt redd for å snakke med nye folk. Jeg vet ikke hv a jeg skal gjøre...
Svar
Hei
Det er ikke en god følelse når en du tenker at du kan stole på "snakker deg ned" så fort du snur ryggen til. Det er rett og slett dårlig oppførsel og venn gjør ikke det.
Du sier at du snakker i vei og at du vet at du snakker mye. Du er kanskje en som føler ansvar for at det ikke skal bli stille og kleint? Kan det stemme?
Hvis man tar den rollen så er det fort gjort å si noen rare ting innimellom og man tenker ikke nøye igjennom alt man sier.
Mitt råd til deg er å ikke ta dette ansvaret. Snakk litt og la det bli stille. La andre ta ansvar for at praten skal gå.
Noen bruker litt tid før de får sagt noe og da kan det hende at de føler seg oversett eller at de ikke kommer til ordet raskt nok.
Tenk for eksempel slik: Nå er vi 5 stykker samlet. Da betyr det at jeg skal snakke 20% av tiden og lytte 80% av tiden. Er dere to samlet så skal du snakke 50% av tiden og lytte 50% av tiden. Hvis alle tenker slik så vil også de som bruker litt tid på å komme i gang med å prate få sin del av tiden.
Det vil nok bli noen pauser i praten, men det gjør ingen ting. Ikke forsøk å tette denne stille tiden med prat - la det være stille.
Jeg tror det er en fin ting å trene på og du vil ha stor glede av å mestre dette videre i livet.
Legger ved et par artikler som muligens er av interesse.
Lykke til videre.
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 31.1.2021
Oppdatert: 31.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
