Jeg gruer meg så utrolig mye til å holde presentasjon for klassen
Jente, 13
Hei. Etter vinterferien skal jeg ha en presentasjon. Jeg har sykt angst for da eller vet ikke om det er angst men jeg gruer meg sykt. Jeg har gjort ferdig presentasjonen og har øvd masse. Men jeg HATER det. Jeg begynner på ungdomsskolen etter sommeren og da må man ha presentasjon. Det er ingen så klarer å gi meg råd og jeg kan ikke gå til helsesøster. Mamma vet at jeg hater det og ho ber meg om å ikke stresse så masse men det funker ikke. Læreren min og vet at jeg hater det å sånt men ingenting så dei sier hjelper.
Svar
Hei
Jeg kan godt forstå at du gruer deg til å holde presentasjon for klassen. Det er mange som synes det er veldig vanskelig og bruker mye energi og tid på å bekymre seg før de skal holde en presentasjon for andre, så du er ikke alene om å oppleve det slik. Det er helt normalt å grue seg litt til presentasjoner på skolen, men det ikke noe godt å ha det slik som du beskriver.
Det er veldig bra at du har snakket med læreren og moren din om dette, og det er synd at du opplever at ingenting av det de sier eller rådene de gir deg hjelper. Men har du tenkt litt over hva som kunne hjulpet deg i en slik situasjon og kunne gjort det lettere for deg å holde en presentasjon for klassen? Hvis du opplever at det de sier ikke hjelper, så vil jeg råde deg til å tenke litt over hva som kunne hjulpet deg til å kunne holde en presentasjon, og si dette til læreren din. Er læreren din kjent med hva som kunne gjort det lettere for deg, så kan også læreren legge til rette, slik at du ikke blir så stresset og nervøs for du skal holde en presentasjon.
Mange synes det er lettere å holde en presentasjon om de gjør det sammen med en klassekamerat, kanskje det er noe læreren kan legge til rette for? Noen ganger så kan det også være lettere å holde en presentasjon om man lager en power point presentasjon i forkant og eventuelt legger inn noen fine illustrerende bilder eller videoklipp, slik at dette tar litt av oppmerksomheten under presentasjonen. Dette er noe du kan snakke med læreren din om er mulig at du gjør når du skal holde en presentasjon.
Jeg har snakket med flere barn og unge som har det slik som deg, og for mange så handler det om at de må få noen positive opplevelser med å holde en presentasjon, slik at de kjenner på en mestringsfølelse og at det føles litt lettere neste gang. Det er med dette som med mye annet at man må øve seg og kanskje man etter hvert kjenner at det går litt lettere for hver gang. Siden dette er noe mange på din alder og eldre synes er utfordrende så har ung skrevet en egen artikkel om dette, som du finner her.
Ofte når man gruer seg til noe kan det hende at man kan gjøre det bedre for seg selv hvis man endre litt på måten man tenker på. Hvis man tenker at dette går aldri bra og jeg får det ikke til, gjør man det vanskeligere enn nødvendig for seg selv. Hvis man tenker at det får jeg til og dette skal gå bra, gjør det noe med oss og det blir lettere.
Selv om du har øvd og kan stoffet, så er det ikke alltid så lett å formidle det til klassen. Du kan prøve å ha presentasjonen foran speilet, da kan du bli tryggere på deg selv og på stemmen din. Man kan også prøve å ta opp prestasjonen, altså spille inn/filme deg selv når du øver og går gjennom presentasjonen. Da kan du fange opp eventuelle feil og du blir vant til din egen stemme. Det kan også være fin trening å øve foran foreldre, søsken eller gode venner, da kan man få konstruktiv kritikk og god tilbakemelding. Kanskje du kan holde presentasjonen for familien nå under vinterferien?
Under selve prestasjonen er det lurt å ta seg god tid og prøve å ikke stresse, og ikke minst tenke positivt. Når du står foran klassen kan det være fint å ha noen "tygge" personer å se på innimellom, f.eks. en venninnen eller læreren din. Det kan være lurt av deg å snakke med læreren din, da kan du kanskje få litt ekstra støtte og gradvis bli tryggere.
Det å ha muntlig fremføring er som sagt en trenings-sak og øvelse gjør mester! Så jeg vet at om du får noen gode erfaringer med å holde presentasjon for klassen, så vil det kanskje ikke oppleves like skummelt å holde presentasjon når du starter på ungdomsskolen.
Jeg håper det går fint for deg å holde presentasjonen. Husk ta deg god tid, pust godt ned i magen og ikke stress under presentasjonen. Jeg ønsker deg masse lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 3.3.2021
Oppdatert: 3.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


