Spørsmål og svar

Har mye hjertebank og skjelver, tips til og bli kvitt hjertebanken?

Gutt, 14

Hei, jeg er en gutt på 14 år som er overvektig. Jeg har idet siste kjent at jet har mye hjertebank og skjelver mye. Jeg er heletiden redd for og dø, jeg tror jeg har helseangst. Jeg har går til barnepsykolog (BUP) med mamma og pappa siden 4.klasse til 6.klasse, siden jeg har hatt veldig mye angst. Mamma og pappa sier at jeg har hjertebank fordi jeg drikker for mye Pepsi Max og får at jeg er mye stresset. Men jeg er veldig bekymret for og dø. Når jeg legger meg er jeg redd for at jeg ikke skal våkne opp igjen. Jeg er bekymret for og få hjerteinfarkt eller hjertestopp, og jeg blir ekstra bekymret når jeg kjenne hjertebank og skjelver. Har dere noen tips til og bli kvitt hjertebanken og er det noe galt med meg?

Svar

Hei!

Jeg forstår at du blir bekymret når du får hjertebank og skjelver. 

Vi her på ung.no kan ikke si hva det er som den enkelte strever med. Det er det legen som må gjøre. Men jeg kan komme med noen tips som kanskje kan være til hjelp. 

Det kan være noe i det foreldrene dine sier om brusen du drikker. Det kan være at at koffeinet i brusen påvirker deg. Kanskje kan du ta en pause fra å drikke brusen? Du kan drikke vann når du er tørst. Det kan hjelpe deg veldig, og også gjøre at du sovner raskere og at du sover mye bedre. Så kan du kanskje drikke litt brus når det er lørdag? Da kan du glede deg til det. 

Hvis en er redd, eller får angst, skjer det en reaksjon i kroppen. Hjertet slår hardt, en puster raskt og musklene strammes og en kan skjelve. Dette er en naturlig reaksjon når en blir redd. Det er bare at "alarmen går" i kroppen selv om en ikke trenger å være redd. 

Når du kjenner at du blir redd kan du se etter en firkant, for eksempel telefonen din. Legg telefonen foran deg og se på den. Så puster du ut i tre sekunder mens du ser på den ene siden på telefonen. Så puster du inn i tre sekunder mens du ser på side nummer to. Deretter puster du ut mens du ser på side nummer tre i tre sekunder. Så puster du inn mens du ser på side nummer fire. Og sånn fortsetter du til pusten er rolig. 

Du kan også be foreldrene dine kjøpe sitroner. Skjær opp en sitron i båter og ha med i en liten plastpose eller en liten boks med lokk. Når du kjenner at du blir redd, kan du ta fram en sitronbåt og bite i sitron-kjøttet. Da får smaksløkene i munnen nesten sjokk, og det vil dempe redselen. 

Neste gang du har gym, kan du kjenne etter hvordan hjertet slår når du løper fort. Slik er det med hjertet når du blir redd. Det er ikke farlig. Det å vite det, kan gjøre det lettere for deg å takle det som skjer i kroppen. 

 

Det å være fysisk aktiv, kan også hjelpe mot tunge tanker og også det et at du blir redd. Kanskje kan du begynne å gå et par turer hver dag? Kanskje kan en av foreldrene dine være med? Kanskje skal dere bare gå ti minutter på hver tur til å begynne med. Så kan dere sakte øke tiden dere går tur. Plutselig går dere tjue minutter på hver tur.

Dette kan gjøre at du også får det bedre med det at du er redd for helsen din og det at du blir redd. Det er som om tankene får mer ro når en er fysisk aktiv, og dermed at du vil bli mindre redd. Du vil føle det bedre med deg selv. 

Kanskje skal du også snakke med foreldrene dine om du skal få en ny time hos fastlegen? Fastlegen kan finne en fagperson du kan snakke med. 

Hvis det er vanskelig å forklare kan du vise utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svaret her. Da slipper du å si så mye til å begynne med.

Du kan snakke med helsesykepleier på skolen om dette, hvis du ønsker. 

Jeg håper dette er til hjelp og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 27.3.2021

Oppdatert: 27.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål