Lurer på hvordan hun kan få seg venner
Jente, 14
Hei, jeg er en jente på 14-år å jeg lurer på noen ting.. som f.eks hvordan får jeg meg venner, dt er liksom at alle syns jeg er så irriterende å sånn når jeg er meg selv.. alle tror jeg er så glad hele tiden sia e ler så mye, men jeg ler pga da tror di at jeg er glad... Det samme skjer hver eneste dag.. hver dag er lik... jeg går på skolen, er alene der, blir utestengt, så kommer e hjem å ser på tiktok å har så tenker jeg at jeg vil prøve å få dt bedre. Jeg har lyst til å begynne å trene eller noe men jeg har bare ikke motivasjon til det, jeg vil også spise sunt men jeg vet ikje hva liksom, frukt er jo sånn ish sunt å dt e nøtter å men dt tåler jeg ikke ahhah. Så ehhm ja, og funker di vid på yt å TikTok om å få større rumpe å pupper om man gjør sånn å sånn eller er dt fake?
Svar
Hei
Flott at du skriver til ung.no.
Det du beskriver er dessverre ikke så uvanlig. Det er mange som skriver inn hit, eller som vi snakker med rundt om på skolene i hele landet som har det sånn. Og det er så vondt å lese og høre om. Også er det så leit, når alle egentlig bare har lyst til å ha det bra og gøy!
Jeg tenker at det kan være lurt å snakke litt med læreren din om hvordan du har det. Det kan hende at ingen vet at du ikke har det bra. Når du ler og virker glad hele tiden, så kan det hende at folk tror at det er nettopp sånn, og tenker at du har det bra. Da er det heller ingen som tenker at du ikke har det bra, og kan ikke hjelpe deg med situasjonen. Så det første du må gjøre er å si det til noen, at du ikke har venner. En lærer er bra, for de kjenner de andre elevene også, og kan sørge for at det er naturlig i klasserommet og på gruppeoppgaver og sånn, at du jobber sammen med noen som du liker, og kanskje kan ønske deg å bli venn med. Da trenger ikke andre elever å skjønne at læreren "parrer dere" sammen.
Det kan også være en idé å snakke med helsesykepleier på skolen din, eller på helsestasjon for ungdom i nærheten av deg. De kan gi deg noen gode tips for hvordan du kan ta noen grep for å få nye venner, men også hvordan du skal bygge opp selvtilliten og selvfølelsen din, slik at du tør å ta steget til å "være deg selv" og ikke en som trenger å le hele tiden for å virke glad.
Det kan også være en idé å melde seg inn i et idrettslag eller oppsøke en fritidsklubb hvis det finnes i nærheten av der du bor. Der kan du finne ut av ting du liker å gjøre, og som kan gi deg glede. Og sannsynligvis finner du også noen som liker det samme som deg. På fritidsklubben kan du ta kontakt med de voksne på forhånd og fortelle dem hva du synes er vanskelig.
Også må jeg nesten si noe om det du sier at at du har lyst til, men ikke har motivasjon til. Det er ikke rart at du ikke har motivasjon til å ta store grep i deg selv, og begynne og trene og spise sunt. Du har jo ikke den beste følelsen med deg selv, og da er det ekstra vanskelig å ta ting som er veldig vanskelig! Ta en ting av gangen. Sett små, kortsiktige mål. Og be om hjelp!
Jeg ønsker deg masse lykke til!
Med vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 1.4.2021
Oppdatert: 1.4.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


