Tror hun har angst/depresjon. Vil ha hjelp men ikke informere foreldrene.
Jente, 14
Hei! Jeg har i ca. 1 år slitet med angst og depresjon symptomer. Jeg er en lukket person som aldri snakker om følelsene mine, derfor har jeg ikke fortalt foreldrene mine om dette. Jeg har lyst til å teste meg for angst og depresjon fordi jeg lurer på om det er det som har fått meg til å føle sånn som jeg gjør. Jeg trenger en grunn til hvorfor jeg føler meg sånn. Jeg orker ikke lure mer på om jeg har angst og depresjon. Dette har preget meg veldig mye det siste året. Hvordan kan jeg få hjelp uten at foreldre får vite om det?
Svar
Hei
Du kan selv oppsøke f.eks. helsesykepleier på skolen der du går eller ved nærmeste helsestasjon. Dersom du sliter med lettere plager, som f.eks. litt angst og mild depressivitet, trenger ikke helsesykepleier informere dine foreldre om det du sliter med. Legger ved en artikkel her om helsepersonells taushetsplikt.
Jeg anbefaler deg å snakke med helsesykepleier om det du sliter med av angst og depresjonssymptomer. Sammen vil dere finne ut av hva du sliter med og legge en plan for at du skal få det bedre med deg selv på sikt.
Håper at du fikk svar på det du lurte på! Ønsker deg masse lykke til videre!
Med vennlig hilsen spesialist i psykisk helse, ung.no
Besvart: 28.4.2021
Oppdatert: 28.4.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


