Jeg blør mye under mensen, og har mye vondt i magen,hva kan jeg gjøre?
Jente, 14
Hei, jeg er en 14 år gammel jente. Og når jeg har mensen blør jeg mye mer en andre jenter på min alder (eller jeg føler det da) Hver gang jeg har mensen blør jeg på lakenet i senga mi siden jeg blør så mye på natta (og dagen) men jeg bruker ett type nattbind som er tykt men jeg blør igjennom for det. Og jeg synes fortsatt det er litt flaut/kleint og snakke med mamma om det fortsatt. For jeg vil liksom ikke spørre om hun kan kjøpe tykkere bind når ikke en gang hun bruker det. Og når jeg prøver og slappe av går det ikke siden jeg føler jeg blør igjennom bare ved og være i senga også er bindet ubehagelig. Har du noen tips for hvordan man kan gjøre sånn at man ikke blør igjennom så mye? Og nå har jeg hatt mensen i litt over et år og før så har jeg ikke kjent på noe smerter, men de to siste gangene jeg har hatt det nå har jeg hatt så vondt at jeg ikke klarer og konse på skolen og på hjemmearbeidet. Jeg har ofte vondt i hodet og i magen. Hva kan jeg gjøre for og få smertene til og bort?
Svar
Hei
Det ville vært lurt å snakke med mamma så hun eller du selv kan kjøpe bind som holder når du blør så mye. Det finnes mange typer og du må finne det som kan passe deg. Veldig slitsomt å blø i mellom hver gang. Det kan hende det vil bli litt mindre med tiden, de første to årene etter du fikk mensen kan den være både uregelmessig og ekstra kraftig.
Du kan også forsøke å bruke tampong. Da vil du ofte kunne ha et mindre bind ved siden av. Helst ikke på natten, men da kan du ha litt større nattbind.
Når man ha mye mensensmerter kan man bruke litt smertestillende tabletter, som Paracet, Ibux eller naproxen. Snakk med mamma om dette.
For noen kan det hjelpe å starte på p pillerhvis disse plagene fortsetter eller blir verre. Da kan du gå på helsestasjon for ungdom eller til fastlegen din for å få hjelp .
Gå gjerne til helsesykepleier på skolen din for å få noen råd. Hun kan også vise deg typer bind og tamponger slik at du ser hva du har å velge i.
Ønsker deg lykke til !
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 4.6.2021
Oppdatert: 4.6.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

