Jeg håper virkelig dere har noen råd.
Gutt, 14
Hei, jeg har noen spørsmål som jeg håper på å få svar på Jeg har opplevd vold og omssorgssvikt i 10 lange år. Det har jeg egentlig opplevd helt til jeg ble 11, for da ble jeg flyttet til beredskapshjem også fosterhjemmet. Så det er noe jeg synes er litt vanskelig den dag i dag. Jeg vil prøve å bli mer trygg på meg selv, få mere kontroll over meg selv, bli stabil, vite hvem jeg er, og få en god personlighet. Jeg vil bli en person som alle vil være med, en som har mange venner og en som er stabil og trygg, og jeg håper dere skjønner meg! Jeg skjønner og forstår at jeg ikke har hatt det bra, men jeg vil såååå gjerne komme videre! Jeg vil jobbe for at framtiden min skal bli bedre enn den ødelagte barndommen min.. Alle har en personlighet, men jeg vil forandre den til en mere varmere person. Jeg vil forandre meg, gjøre alt jeg kan for å få det bedre Jeg håper virkelig at dere kan gi meg noen råd til dette, det hadde betydd så mye for meg. Jeg har virkelig lyst til å bli en bedre person
Svar
Kjære deg.
Så fint at du skriver til oss her i ung.no. Vi her her for deg og vi vil gjerne hjelpe!
Du har mange tanker og følelser knyttet til en vanskelig barndom, og det forstår jeg at du gjerne vil rydde litt oppi og forstå mer av. Det tror jeg også er veldig lurt. Ved å snakke om det som både har vært og fortsatt er vanskelig, så kan en få det bedre med seg selv og sammen med andre.
Vit at det ikke finnes en kvikk fiks, ei finnes det så mange konkrete råd på hva du bør eller må gjøre for å få det bedre med deg selv. Det å jobbe med seg selv kan ses på som en prosess, der en sakte og sikkert går mot å ha det bedre. Små endringer i tankesettet kan hjelpe deg til å tenke og føle annerledes.
Ut fra hva du skriver, så tror jeg du vil ha veldig nytte av å snakke med noen. Du er i kontakt med Barneverntjenesten i og med du bor i fosterhjem, og du kan dermed be saksbehandleren din om å skrive en henvisning til BUP. Der kan du få mulighet for å snakke om barndommen din og få sortert tanker og følelser. BUP er en god hjelpeinstans som kan hjelpe deg mot målene dine. Gode samtaler vil kunne hjelpe deg og gi deg mulighet til å få det godt og like deg selv bedre og være mer trygg sammen med andre.
Jeg legger ved flere gode artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der.
Ta vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.
Med vennlig hilsen psykologen
Besvart: 29.9.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



