Mensen og klassetur
Jente, 14
Hei, jeg er en jente på 14 år og skal på snyhuletur med friluftsliven på skola.. jeg har mensen og vet ikke hvordan jeg skal gjøre dette?!! Hvordan skal jeg skal skifte og sånt.. skal imorgen den 21 mars. Skal i fjellet på snyhuletur. Kan jeg få tips?! Tusn takk!
Svar
Hei,
Så gøy med snøhuletur!
Mange unge jenter er usikker på å reise bort første gang under mensen og det er fint at ønsker å forberede deg.
Jeg vil anbefale deg å pakke med rikelig med bind ( evt tampong/ menskopp/menstruser ), våtservietter og poser. Det kan også være lurt å ha med håndsprit og evt en boks til å ha brukte bind/ tamponger/ våtservietter i. Du kan legge alt i en toalettmappe eller pose som du tar med når du skal på do/ tisse ute.
Finn gjerne et litt skjermet sted og om du ønsker kan du ta med en venninne du stoler på. Bytt bind/tampong slik du gjør hjemme og legg i pose. Kast dette når du kommer til et sted med søppelbøtte etter turen.
Dersom du har en lærer du stoler på kan du gjerne fortelle til læreren at du har mensen. Da vil læreren ha litt mer forståelse for at du vil ha med venninne og må skjerme deg litt når du skal på do. Husk at du sikkert ikke er den eneste som har mensen på turen. Lærere er vant med dette og har helt sikkert mange gode løsninger.
Det kan også være fint å snakke med de voksne hjemme. De kan hjelpe deg å pakke det du trenger og støtte deg.
Jeg skjønner at du er litt spent på dette men det kommer til å gå bra. Håper du får en kjempefin opplevelse!
Ønsker deg alt godt!
Hilsen helsesykepleier ung.no
Besvart: 20.3.2024
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

