Bekymrer meg litt for å begynne på ungdomskulen og hvordan få venner?
Gutt, 13
Hei jeg skal begynne på ungdomsskolen nå til høsten gleder meg egentlig men samtidig ikke når vi var på leir skolen elsket alle sammen det men ikke jeg folk ble kjent med folk fra andre skoler men jeg fikk liksom aldri blitt med jeg sitter i rullestol og alle sto liksom i gjenger og snakket om sitt hvis jeg sa noe hørte ingen meg jeg fikk meg liksom aldri verken venner eller kjæreste og ingen av jentene vil bli kjent med meg heller de bare reader meg liksom og på skolen er de snill mot meg men på fritiden er det som om de ønsker jeg ikke skal eksistere jeg skjønner virkelig ingen ting og jeg har ikke så mange venner fra før av:( hva skal jeg gjøre?
Svar
Hei.
Så fint at du skriver inn her til oss på ung.no. Du er i en alder der det skjer mye på vennefronten. Mange finner seg nye venner og noen ganger endrer gamle venneforhold seg. Kanskje man endrer seg litt, får nye interesser, begynner på ny skole og treffer andre, akkurat som du skal til høsten.
Det er alltid litt skummelt med forandringer, men ofte bekymrer en seg for mye og ting ordner seg. Det er lett å forstå at du er litt engstelig, siden du føler deg utestengt innimellom og oversett.
Kanskje du allerede vet nå hvilke klasse du skal gå i og kjenner noen fra før i den klassen? Det er ganske fint om det er noen andre du kjenner fra før, det kan føles tryggere første skoledag. I en klasse blir man ofte fort kjent fordi man er sammen hver dag i flere timer, og jeg vil råde deg til å prøve å ta kontakt med noen du synes virker greie. Kanskje det er lett å finne ut om man har noen av de samme interessene og kan bygge videre på det?
Det at du sitter i rullestol burde ikke ha noen betydning for om du får deg venner eller ikke, og det er leit å høre at du kanskje føler det sånn, hvis jeg forstår deg rett? Prøv å fokusere på egenskaper hos deg og vennene dine som er viktige, da kan de fysiske utfordringene du har kanskje ikke føles så dominerende.
Du skriver også at du ikke har så mange venner, og det er ikke alltid antall venner er viktig, men at de vennene du har, kan du stole på og være trygg på. Bruk tid sammen med de menneskene som gir deg god energi og som gjør deg godt.
Håper du får en kjempefin sommer og lykke til med ungdomskolen.
Med vennlig hilsen helsesykepleieren
Besvart: 27.6.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

