Spørsmål og svar

Jeg river i huden når jeg er nervøs. Hva kan jeg gjøre?

Jente, 16

Hei, dette kan høres både ekkelt og rart ut, men jeg har en vane av å alltid rive huden av fingrene mine, slik at jeg alltid ender opp med å blø. Jeg har gjort dette helt siden jeg var ca. 8 år gammel. Jeg får ikke vondt av å gjør det lenger, som er en av grunnene til hvorfor jeg gjør det uten å tenke over det. Jeg har lagt merke til at jeg gjør det når jeg er stresset eller nervøs, spesielt uka før en prøve, eller når jeg er på mobilen min. Hver gang jeg har spurt legen min om hva løsningen for dette kan være, så er svaret alltid det samme: "At jeg burde prøve å holde fingrene mine vekk fra munnen min", men det de ikke skjønner er at det ikke er så lett som de tror det er. Jeg er så lei av å ha en slik vane, og jeg prøver alltid å holde de gjemt fra andre fordi fingrene mine ser rett og slett ikke som andres sine. Jeg håper dere har et svar på dette. Hilsen jente på 16 år.

Svar

Hei!

Jeg forstår at dette er plagsomt for deg og jeg synes det er fint at du tar kontakt for å rådføre deg.

Du forteller at du river av huden på fingrene når du er stresset og nervøs, og dette kaller vi en «nervøs uvane». Mange ungdom og voksne kan oppleve dette i løpet av livet, og du skal vite at du ikke er alene om det. Ofte handler det om at man (ubevisst) prøver å håndtere det indre stresset med en fysisk plage.

En uvane er for mange vanskelig å avvenne. Det krever både motivasjon, tålmodighet og vilje til å gå inn for å slutte. Ofte er det en automatisk handling, som man rett og slett ikke legger merke til at skje.

For å avvenne dette må du kan du for eksempel «hindre» at du har mulighet for å gjøre handlingen, som vet å alltid sette hendene i lomma eller ta på deg tynne hansker. Hvis du merker at du allerede er i gang med å pelle på fingrene kan du gjøre en bevisst «mothandling» som å folde hendene sammen så lenge du kan. Noen synes det er fint å skrive ned et kryss hver gang de gjør uvanen, og blir motivert etterhvert som kryssene blir mindre for hver dag.

Sett det delmål for å gjøre det litt lettere å la det være. Du kan for eksempel bestemme deg for at du ikke skal rive på skolen. Vær bevisst, og ha fokus på å holde fingrene vekk fra neglene.

Du kan lese flere tips for å bli kvitt en uvane.

Alltid tenk at det å kutte ut en uvane kan ta tid, men at det vil gå over om man jobber mot det! Husk også at du kan snakke med noen som f.eks helsesykepleier, enten på skolen der du går eller ved nærmeste helsestasjon, og fastlegen din for å få hjelp til å slutte.

Jeg håper noe av dette var til hjelp og ønsker deg alt godt!

Vennlig hilsen legen, ung.no

Besvart: 31.10.2022

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål