Kvisene ødelegger helt for min selvtillit. Hva burde jeg gjøre nå?
Jente, 16
Jeg har brukt epiduo i ca. 5 mnd pga kviser i pannen. Jeg ble kviser fri og jeg har nå begynt å se at kvisene har begynt å komme tilbake. Særlig etter jeg brukte fuktighetskrem på pannen. Jeg har dårlig selvtillit, og jeg mener at kvisene ødelegger helt for min selvtillit. Nå sitter jeg fast mellom skole og helse, hva burde jeg gjøre nå?
Svar
Hei jente 16 år.
Jeg forstår at kvisene er et problem for deg. 
Du kan snakke med fastlegen om dette. Kanskje legen kan finne en annen behandling som hjelper? 
Mens du venter på hjelp kan du unngå fuktighetskremen. Du kan også arbeide med hvordan du ser på deg selv, selvtilliten eller selvfølelsen.
Kan du klare å ha et mindre fokus på kvisene? Hvis man hele tiden tenker på en ting, vil det få en stor plass i bevisstheten. Ved å ignorere kvisene, lar du dem ikke få så stor betydning og du vil tenke mindre på dem. Når tanken på kvisene kommer, kan du registrere at tanken er der. Deretter skal du avlede deg selv, tenke på noe annet, gjøre noe aktivt, snakke med noen, konsentrerer deg om lekser, hjelpe til hjemme, trene eller andre ting. Noen har en teknikk med å aller først si "stopp" til seg selv, deretter "legge tanken på telefonen" og deretter sveipe de vekk. Det kan være en fin måte å forhindre at du forblir i tankene/grublingen på kvisene. Da frigjør du energi til andre ting.
Du kan også aktivt jobbe med hvordan du ser på deg selv, selvfølelsen. I stedet for å snakke deg selv ned, skal du begynne å snakke deg selv opp! Se den fine jenta du er! Det å finne ut hvem man er, hva man står for av verdier er også en del av den følelsen man har om seg selv, selvfølelsen. Holdninger, verdier og meninger definere det indre selvet.
Hvem er du? Hva vil du? Hva mener du om forskjellige ting? Hva gir deg glede? Når man er sitt egentlige jeg bevisst, er stolt av den man er vil det synes på utsiden. Når man møter mennesker som tror på seg selv, er stolt av seg selv og som viser det, går de med rett rygg og møter blikket til de man møter og man viser omsorg og vennlighet. Si til deg selv det du ville sagt til en venninne. Vær glad i deg selv!
Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 12.1.2019
Oppdatert: 12.1.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål