Spørsmål og svar

Er lei meg veldig ofte. De fleste gangene om kvelden. Uten en grunn.

Jente, 14

er ikke så veldig glad for tiden. Er lei meg veldig ofte. De fleste gangene om kvelden. Uten en grunn. Føler meg tom og synes ting er litt vanskelig. Og jeg vet at jeg kan få hjelp, men det er bare at jeg klarer ikke å beskrive de følelsene jeg bærer på fordi det er så mange forskjellige. For et år siden, kunne jeg si at følelsen jeg følte på var en tristhet, men det har blitt litt bedre nå, som er bra. Men jeg er ikke 100% glad/frisk igjen og jeg bare lurer på hvordan jeg kan beskrive følelsene mine? Noen ganger kan jeg være lei meg, andre dager kan jeg være lei meg, men klarer ikke å gråte, og føler meg bare helt tom. Er også veldig redd for at mine problemer ikke er så store som de ser ut som, og det høres teit ut for meg å be om hjelp, men jeg føler jeg trenger hjelp. Jeg vet at man ikke skal være glad HVER ENESTE dag, men jeg er trist DE FLESTE KVELDENE. Jeg blir på en måte veldig sliten på kveldene, og av å tenke på at jeg skal på skolen. håper dette ga mening.

Svar

Hei

Jeg skjønner godt at det er slitsomt og frustrerende å ha det slik du beskriver det. 
Mange unge opplever at livet og følelsene svinger ekstra mye i pubertet og ungdomstid, og det er ikke alltid lett å vite hva som er årsaken. Det kan bli så mange tanker, at det er vanskelig å definere hva en egentlig føler. 
Da kan det være en god ide` å snakke med noen som kan hjelpe en å rydde opp i tankene og følelsene. Bare det å sette ord på kan i seg selv være en lettelse og gi mer overskudd. 

Jeg vil anbefale deg å snakke med noen, og tenker at helsesykepleier på skolen kan være en god støttespiller. Du har det leit, og det i seg selv er god nok grunn til å ta kontakt.
Du behøver ikke ha svar på hvorfor du føler deg trist, men bare si hvordan det er. Helsesykepleier kan hjelpe deg på vei. 

Videre vil jeg anbefale deg å ta kontakt med fastlegen. Noen ganger kan underskudd på viktige vitaminer og mineraler føre til nedstemthet og tristhet. En enkel blodprøve kan sjekke hvordan det er med dette.

Jeg håper at noe av dette og vedlagte artikler kan være til hjelp på veien videre. Kjempefint at du ønsker finne ut av dette, det er første skritt på veien mot å få det bedre. 

Lykke til videre !

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 13.2.2019

Oppdatert: 13.2.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål