Kan dette være tegn på en kommende depresjon eller noe?
Jente, 14
hei, jeg har en stund nå vært nedfor og jeg har ikke like stor motivasjon lenger til å ville/klarer og gjøre hobbyen min som jeg trives sånn med, jeg føler meg til tider en del utenfor i vennegjengen selvom de ikke mener noe vondt, jeg har litt dårlig selvtillit og selvfølelse, jeg går å tenker sånn på en gutt som jeg virkelig trenger i livet mitt å sånt, men det virker ikke sånn at han trenger meg sånn egt.. jeg begynner å tenke på ting som at jeg er så redd for å miste det/de jeg er så glad i, jeg klarer det ikke. jeg vet egentlig ikke helt hva jeg skal tenke og føle akkurat nå alt er bare så rotete og jeg vet ikke hvordan jeg skal kunne sagt dette til f.eks vennene mine som ikke har noen anelse om dette siden jeg later som at alt er så bra hele tiden.. jeg gråter også mye og klarer ikke alltid å konsentrere meg like bra i timene på skolen, det er som om at tankene tar over på en måte. jeg vet ikke hva jeg skal gjøre mer.. kan dette være tegn på en kommende depresjon eller noe?
Svar
Hei jente 14 år
Det høres ikke bra ut for deg og jeg forstår at du har det vanskelig og ønsker hjelp til å forstå og få det bedre inni deg.
Det du beskriver er tegn fra psyke og kropp, som jeg tenker du bør ta på alvor og undersøke nærmere. Du har det ikke bra nå, og det er viktig å ta litt tak i, så du kan få det bedre med deg selv.
Hos helsesykepleier på skolen din eller ved Helsestasjon for ungdom kan du få sorteringshjelp og sammen kan dere forstå hva dette kan være for noe. I tillegg kan dere se på hva som nå skal til for at du skal bli bedre venn med deg selv og ha det godt. Hos helsesykepleier og Helsestasjon for ungdom kan du få støttesamtaler over tid, og de vil vurdere om du er i behov av mer spesialisert hjelp som eksempelvis fra Psykisk helse i kommunen og fra BUP.
I tillegg til å oppsøke hjelp der, så ber jeg deg om å snakke litt med foreldrene dine om hvordan du har det. Forhåpentlig så kan de være ekstra gode omsorgsgivere for deg nå og tilby støtte, trygghet og masse kjærlighet. Det tenker jeg at du trenger!
Det er flere ting du kan jobbe med selv, parallelt med støttesamtaler hos helsesykepleier/Helsestasjon for ungdom. Sørg for å være god mot deg selv ved å få nok og god søvn hver natt, spis regelmessig, vær aktiv ved eksempelvis å gå turer hver dag, ta deg små pauser/hvileskjær fra det som kjennes vondt ved å gjøre noe du synes du mestrer og opplever som fint for deg, og i tillegg ha trygge og støttende mennesker rundt deg. Det er små tips for å fremme god psykisk helse, og er verdt å gjøre en innsats for å få på plass.
Se også artikler som jeg har lagt ved til deg. Der finner du mange fine tips på hva du kan gjøre nå.
Ta godt vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen psykologen
Besvart: 29.3.2019
Oppdatert: 29.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål