Rompa er fortsatt kjempe liten, det plager meg veldig.
Jente, 14
Hei! Jeg er en jente på 14 år og jeg kom ganske tidlig i puberten, fikk fort pupper og mensen osv. Men rompa er fortsatt kjempe liten, det plager meg veldig. Jenter med bra kropp og noen av guttene plager meg fordi jeg har så liten rompe. Det hjelper ikke å trene å jeg orker nesten ikke gå ut av huset fordi alle syns jeg har så liten rompe.. Tips?
Svar
Hei jente 14 år.
Det er ikke lov å plage andre. Gjentatt plaging over tid er mobbing!
Du må snakke med noen om dette! Du kan snakke med de hjemme, helsesykepleier, rådgiver eller sosiallærer på skolen. Skolen skal sette inn tiltak mot mobbing. Hvis skolen ikke gjør noe kan skolen meldes til Fylkesmannen.
Hvordan kroppen din ser ut er arvelig. Noen har små romper og andre har mindre eller små romper.
Til enhver tid er det forskjellige kroppslige idealer. Tidligere var det fokus på store pupper. Nå, etter diverse serier og reality-konsepter, er det rompen som skal være stor.
Det er få mennesker som passer inn i idealet.
Ungdom i dag kan oppleve et stort press på utseende. Hvis man sammenligner seg med andre vil man finne ulikheter. Det er arvelig bestemt!
Mangfoldet gir oss variasjon, inspirasjon, utfordring, glede og kreativitet. Det å være den man er, med alt man er, både på innsiden og yttersiden er noe av rikdommen med å være menneske.
I stedet for å snakke deg selv ned, skal du begynne å snakke deg selv opp! Begynn å se den fine jenta du er!
Det å finne ut hvem man er, hva man står for av verdier er også en del av den følelsen man har om seg selv, selvfølelsen.
Styrken i oss mennesker ligger ikke i utseende. Utseende er flyktig og foranderlig, mens holdninger, verdier og meninger definere det indre selvet.
Hvem er du? Hva vil du? Hva mener du om forskjellige ting? Hva gir deg glede? Når man er sitt egentlige jeg bevisst, er stolt av den man er vil det synes på utsiden.
Når man møter mennesker som tror på seg selv, er stolt av seg selv og som viser det, går de med rett rygg og møter blikket til de man møter og viser omsorg og vennlighet. Si til deg selv det du ville sagt til en venninne. Vær glad i deg selv!
Hvis noen sier noe om rompen din, skal du stoppe opp. Du skal rette deg opp i ryggen og stå med bena litt fra hverandre. Dette er en sterk kroppslig holdning. Så kan du være helt alvorlig å se personen rett i øynene. Dette er en sterk tankemessig/mental holdning. Så kan du si for eksempel; "Rompen min er som den er, akkurat som din rompe er som den er", eller" jeg bryr meg ikke om din rompe. Du har ikke noe med min rompe å gjøre."
Når du kroppslig og tankemessig viser deg sterk, stopper du kommentarene/plagingen/mobbingen. Du lar ikke kommentarene/plagingen/mobbingen nå inn i deg. Du beskytter deg selv.
Dette kan du øve på hjemme og hos helsesykepleier.
Snakk med helsesykepleier. Ta med utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svaret her. Da slipper du å forklare så mye.
Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 6.10.2019
Oppdatert: 6.10.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål




