Hvor kan man få hjelp når man har sterke selvmordstanker i julen?møte
Jente, 18
Hei. Hvor kan man få hjelp når man har sterke selvmordstanker i julen nå? Går på bup til vanlig. Men vet ikke når det er åpent i julen? Vet man kan gå til legevakten men syns det er for skummelt og hadde vært tryggest å gå til bup... Takk
Svar
Hei Jente 18 år!
Så flott at du tar kontakt med oss. Julen kan være vanskelig også fordi mange hjelpeinstanser er stengt. Det spørs litt hvor man bor, men flere steder vil nok noen BUPer ha akuttvakt på dagtid. Legevakten er de som kan hjelpe deg når som helst hele døgnet. Om du ringer legevaktnummeret på 116 117 kan de hjelpe deg. Jeg forstår at dette er skummelt, men husk at legevakten har god kompetanse til å hjelpe.Er det akutt eller livstruende må du ringe 113.
Om du trenger noen å snakke med NÅ! Da kan du ta kontakt med Mental helses hjelpetelefon på 116 123. Her møter du dyktige rådgivere som kan hjelpe deg. Jeg har lagt ved en artikkel du kan se på. Her står det flere forslag både hvor du kan ringe og chatte.
Snakk med noen du er glad i! Om du har noen som du stoler på og som er god støtte anbefaler jeg deg å gjøre en liten avtale med de. Man trenger ekstra omsorg og støtte når en har det vanskelig.
Jeg sender deg allverden av tanker og klemmer. Ta godt vare på deg selv!
Hilsen psykolog, ung.no
Besvart: 24.12.2019
Oppdatert: 24.12.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

