Spørsmål og svar

Jeg sliter med mye generell angst.

Jente, 15

Jeg sliter mye. Sliter med mye generel angst. Føler det begynner å ta over livet mitt. Jeg har begynt på bup. Jeg bare vet ikke hvor lenge jeg kan holde motivasjonen oppe. Jeg føler bare jeg er unormalt mye sliten. Familen min begynner å bekymre seg mye. Fordi jeg gråter så mye. Jeg kjenner bare på det ubehaget mye. Når jeg først skal slappe av tar tankene over av bekymringene. Etter at jeg begynte å bekymre meg så mye har jeg mistet følesen av å være glad. Jeg er så mye nervøs oc jeg merker det på kroppen. Noen ganger tenker jeg på om det er verdt det. For det føles ikke sånn lenger. Er det noe råd dere har. For jeg vet at bup ikke kan fikse ting med en gang. Men jeg orker ikke ha det sånn stort lenger. Trenger bare å slappe av og føler på mer overskudd. For føler jeg går mee underskudd hele tiden. Skole dagen føles ekstremt lange. For angsten er der av og på hele tiden. Trenger bare å få en pause fra alle de følesen. Kan føle når jeg er på skolen at jeg er så sliten at jegikkeork

Svar

Kjære jente 15 år

Jeg forstår at du er fortvilet og ønsker å få det bedre. Slik som du har det nå er veldig strevsomt for deg, og jeg tenker det er viktig at du opplever at du blir tatt på alvor og får god hjelp.

Det er veldig bra at du er i kontakt med BUP. De kan hjelpe deg! Jeg ber deg om å snakke med behandleren din. Vær åpen og ærlig, fortell det som det føles for deg. Det er viktig at det kommer tydelig frem at du opplever tilstanden som  fryktelig slitsom og vanskelig, og at du trenger hjelp nå. Du kan i tillegg vise det du har skrevet inn her til oss. Kanskje du også skal be om litt hjelp med å få alvoret frem fra foreldrene dine? De merker helt sikkert på deg alt du har det så vondt nå. Jeg håper de støtter deg og gir deg ekstra god omsorg, for det trenger du!

Det er som du selv skriver at jobbing med seg selv tar tid og er en prosess. Det er dessverre ikke en oppskrift som kan følges og så føles alt fint igjen. Men det er flere ting du kan gjøre selv nå, som vil ha effekt på tilstanden din og som kan gi deg kraft til å holde ut og jobbe videre for en bedre psykisk helse:

- Sørg for å få god og nok søvn hver kveld/natt. Legg deg til fast tid. Dersom du har vansker med innsovningen så kan du få tilbud om Melatonin av legen din. 

- Spise regelmessig og godt til alle fire måltider. Unngå å få lavt blodsukker, men ha heller et jevnt og godt og sundt matinntak igjennom dagen.

- Vær aktiv hver dag. Gå turer på min en halv time. Bli god og varm, og få sol på øyet. Solstrålene er god antidepressiva og gir deg god energi, og hjelper deg også med innsovning på kveld/natt. 

- Tren et par ganger i uken. Finn den aktiviteten du liker. Bli god og svett, og få opp hjertepumpa. 

- Vær med gode trygge mennesker. Ikke isoler deg, men vær med andre og la deg avlede så du kan få små pauser fra det som kjennes så vondt.

Jeg legger ved flere gode artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der.

Ta godt vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt. 

Vennlig hilsen psykologen

Besvart: 13.1.2020

Oppdatert: 13.1.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål