Spørsmål og svar

Jeg har hatt mareritt, hver eneste natt de siste 3 ukene.

Jente, 14

Jeg har hatt mareritt, hver eneste natt de siste 3 ukene. Jeg blir ikke så veldig "redd" ettersom jeg er klar over at jeg bare drømmer, men jeg klarer liksom ikke å komme meg ut av den. Disse drømmene er helt forferdelige og det blir bare verre og verre for hver dag som går. Har sagt ifra til vennene mine og foreldra mine ettersom det skremmer meg hva slags ting jeg faktisk drømmer, vennene mine kan ikke gjøre noe med det, foreldra mine er ekstremt kristne og sier det er fordi "jeg ikke tror på gud". Først drømte jeg at en av lærerene på skolen ble lei barn og skøyt alle sammen. Etter det har jeg drømt at familien min blir drept på alle mulige måter, helt avhengig av drømmen. Har også drømt at søskene mine blir kidnappa,også funnet drept. I natt drømte jeg at en liten død unge satt å hviska dødstrussler til meg osv. Jeg er selvsagt redd for at det skal skje noe med de jeg er glad i men det er ikke noe jeg går rundt å tenker på.

Svar

Hei jente 14 år

Jeg forstår at det ikke er så greit for deg nå og jeg synes det er fint at du henvender deg til oss her i ung.no og spør om råd og hjelp. 

Drømmene dine virker skremmende for deg og jeg forstår at du opplever det som vanskelig og gjerne vil vite mer om hva som gjør at du nå har så vonde drømmer. Jeg synes du skal oppsøke enten helsesykepleier på skolen din eller gå til Helsestasjon for ungdom. De kan tilby støttesamtaler over tid og sammen kan dere finne mer ut av hva du trenger nå. 

Det er synd at du opplever lite støtte fra foreldrene dine nå. Du trenger de, og de bør være der for deg. Det er ikke slik at drømmene dine handler om at du ikke tror på gud. Det tenker jeg er ugreit av dem å si til deg. 

Du kan også ringe Alarmtelefon for barn og unge på tlf. 116 111 og bruke chattetjenestene www.korspaahalsen.no og www.soschat.no. De er der for deg og hjelper deg gjerne!

Jeg legger ved flere gode artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der.

Ta godt vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.

Vennlig hilsen psykologen

Besvart: 26.1.2020

Oppdatert: 26.1.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål