Spørsmål og svar

Har hatt spiseforstyrrelser, og lurer på om jeg spiser riktig nå.

Jente, 13

Hei har slitet med spiseforstyrrelse, er på god vei ut av den nå. Sliter mest med tankene, uansett. Har utviklet spisinga, men jeg merker at jeg blir fortere sulten enn før? Her har dere forklaring pp hva som har skjedd denne uka: Jeg begynte å gå 3D-mølle cirka 30-60 min hver dag. Jeg gikk fra 1 knekkebrød til frokost og 1 til lunsj (med pålegg på hvert knekkebrød) til brødskiver isteden altså 1 brødskive til frokost og 1 til lunsj. Så begynte jeg å spise når jeg var sulten altså 1 brødskive til frokost, etter 1 time en til brødskive også etter kanskje 2 timer 1 til også middag. Så gikk jeg fra det til 2 brødskiver til frokost, 2 til lunsj, middag. Idag har jeg spist: 4 brødskiver med skinke, 1 knekkebrød med skinke, 1 kyllingfilet og 3 drueformede tomater(håper dere skjønner, på størrelse av en drue) litt agurk som salat ved siden av. Høres dette greit ut? Er det farlig hvis jeg legger til mer? Aktivitet idag: 30 min Latinsk zumba 30 min 3D mølle 10 min mage

Svar

Hei

Så fint at du nå har fått et bedre forhold til mat og måltider. Du trener mye, og er aktiv hver dag. Da trenger kroppen mer mat, og det er veldig positivt at du kjenner på mer sult. Kroppen gir deg signaler, og du responderer på normal måte. 

Siden jeg ikke kjenner din historie, med spiseforstyrrelser eller oppfølging, blir dette et generelt råd. Jeg håper du har fått god hjelp til å snu dette, og fortsatt kan ha kontakt med den hjelpetjenesten der du bor. 

I forhold til ditt aktivitetsnivå, bør du spise minst 4 måltider per dag. Det å spise brød istedenfor knekkebrød er helt fint, prøv å velge det groveste brødet. Variasjon er viktig, så lyst kjøtt, salat, grønnsaker , egg og vanlig sunt pålegg er supert. Drikker du i tillegg bra med vann, melk og evt smoothie, får du i deg det du trenger i løpet av en dag. 

Her kan du lese hva du bør spise før og etter trening. 

Du sier du trener hver dag. Trening er flott og sunt, men jeg tenker at du bør ha en treningsfri dag i uka til restitusjon. Da kan du selvfølgelig gå deg en tur ute , men ikke løpe eller drive styrketrening. Dette for å gi kroppen tid til å bygge seg opp igjen. 

Lykke til videre, og nyt helgen!

 

 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 20.3.2020

Oppdatert: 20.3.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål