Spørsmål og svar

Har helseangst og er livredd for endetarmskreft

Gutt, 15

Hei, nå holder jeg på å bli gal. Jeg har skikkelig helseangst. Jeg bruker veldig mye energi på å tro at jeg har endetarmskreft. Jeg vet at folk på min alder egentlig ikke kan få det, men jeg er fortsatt redd for om jeg har det. Dette har jeg tenkt på i flere måneder å nå gidder jeg ikke mere. Jeg vet at man kan ta sånn koloskopi eller noe hvor du tar en slange opp tarmen. Går det an å bestille noe sån eller skanning av tarmen? Jeg ønsker bare å få dette langt ut av hodet.

Svar

Hei

Jeg skjønner at dette er plagsomt for deg. Det er som du sier uhyre sjelden at personer på din alder får endetarmskreft. Dette skjer så godt som aldri, og hvis man har symptomer som er like som de ved endetarmskreft (endret avføring, vektnedgang, blod i avføring) er mye vanligere med helt andre årsaker. 

Koloskopi er et kamera festet i enden av en slange som man fører opp i ende- og tykktarmen for å se om det finnes tegn på sykdom i tarmen. Man må henvises fra fastlegen for å få utført dette. Det er fastlegen som avgjør om koloskopi er aktuelt for deg. Man kan også gjøre det privat, men da koster det endel penger. Hos private sykehus eller klinikker trenger man ikke henvisning. Jeg vil også si at dette kan være veldig smertefullt og de fleste som har fått utført en koloskopi ikke vil gjøre det igjen med mindre de absolutt må. 

Det er mange med helseangst som tror at hvis de bare får den eller den undersøkelsen og den er negativ vil de roe seg ned og godta at de er friske. Ofte er det det motsatte som skjer. Fordi man er så sikker på at man har en sykdom, kan man begynne å tvile på at undersøkelsen ble gjort riktig og at det må være feil og at man må gjenta undersøkelsen eller gjort mer utredning. Det er ikke sikkert det vil bli sånn for deg, men det er noe å tenke på før man begynner å bruke mange penger på dyre utredninger. 

Jeg vil også si litt om bekymringer. Bekymringer starter ofte med negative tanker som kobler seg sammen til lange tankerekker. Disse negative tankene er ofte litt overdrevne og urealistiske. Det kan hjelpe å prøve å finne litt mer ut av disse tankene og sortere litt i dem. Du kan for eksempel spørre deg selv: Hva er det verste som kan skje? Er det sannsynlig At det jeg er redd for vil skje? Du kan også spørre deg om det finnes andre alternative tanker. Hvis du merker deg de negative tankene, kan du trene på å finne mer positive og realistiske tanker. Hvis bekymringene tar overhånd, kan du også prøve å spørre deg selv: "Er det til hjelp å bekymre seg?" eller "Er disse tankene nyttige for meg?"

Siden det bare er denne ene tingen du er bekymret for, kan det hende at en koloskopi kan være aktuelt for å roe bekymringene dine, men dette bør du diskutere med fastlegen din. Jeg vil også anbefale deg å snakke med en voksen du stoler på. Mange tenker at det ikke hjelper å snakke om problemer med mindre den man snakker med kan komme med en konkret løsning. Dette er feil. Det aller meste blir lettere å håndtere om man deler det med noen. 

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på! Jeg ønsker deg alt godt og lykke til! 

Vennlig hilsen legen

Besvart: 17.4.2020

Oppdatert: 17.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål