Spørsmål og svar

Jeg strever med at jeg sulter meg og overspiser, skammer meg.

Jente, 16

Hei. Jeg sliter en del med at jeg overspiser, også skammer jeg meg etterpå, jeg blir skikelig depa, og må gå på do med en gang for å prøve å få det ut, jeg er ganske overvektig veier 110 og er 166, men klarer ikke gå ned. Jeg har igså perioder der jeg nesten ikke spiser noenting, dette varer som oftest i en måned. Jeg veit ikke hva jeg skal gjøre, jeg går mye opp og ned i vekt. Jeg har skjenerelt mye vansklige tanker rundt mat. På forhond takk fir svar

Svar

Hei

Det er leit å lese at du strever med spisingen din. Jeg anbefaler deg å bli undersøkt av fastlegen din eller helsesykepleier. Du trenger ikke å skamme deg for å streve med mat. Det er mange som strever slik du beskriver og det finnes heldigvis god hjelp. 

Når du spiser så uregelmessig vil hjernen din bli forvirret og derfor be deg om å spise mye mat. For å komme ut av dette trenger kroppen din tilførsel av regelmessige måltider, fire hovedmåltider og mellommåltider. Det vil roe ned sulten.

Om du bor i helse Sør/Øst kan du bli søkt til RASP for poliklinisk behandling. Det kan du lese mer om her: Regional poliklinikk for spiseforstyrrelser. Du bør uansett bli henvist til BUP av fastlegen din. 

Du kan lese mer om overspising her: ROS (Rådgivning om spiseforstyrrelser).  Her kan du også chatte og få råd fra dem som jobber ved senteret. 

Jeg legger ved noen artikler som kan være fine å lese. 

Vennlig hilsen familieterapeut/sykepleier

Besvart: 3.7.2020

Oppdatert: 3.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål