Spørsmål og svar

hvordan spise normalt etter spiseforstyrrelse?

Jente, 16

Jeg er på veig ut av en spiseforstyrrelse nå og må legge på meg sakte men sikkert. Er veldig usikker på hvor mye jeg skal spise for at jeg ikke legger på meg for fort og det går galt. Hvor mye blr jeg spise ila en dag og hva? Hvor mange brødskiver fks? Kan du komme med noen tips? Er middels aktiv men som sakt undervektig og må gå litt opp i vekt, men ønsker ikke å bli tykk men få litt former igjen fordi de har blitt helt borte under spiseforstyrrelsen.

Svar

Hei

Hvor mye du skal spise endrer seg etter hvor mye du veier og hvor mye du er i aktivitet. Om du er normalvektig og har den vekten du har menstruasjon på så skal du spise nok mat til å holde vekten din slik at du ikke går ned i vekt. 

Når man legger opp en matplan så er det viktig å følge med på vekten slik at du ikke begynner å gå ned i vekt. Om du går ned i vekt så kan du lege på en brødskive eller et mellommåltid 1-2 ganger per dag. 

Eksempel på en matplan: 

frokost: 

2-3 brødskiver med smør og pålegg. ett glass juice og ett glass melk

lunsj:

3 brødskiver med smør og pålegg. ett glass juice eller ett glass melk. 

Om du vil spise pasta, en salat med kjøtt avocado, bønner, tomat og salat, så kan du det om energimengden er den samme. 

Middag: En normal porsjon middag hvor 1/3 er kjøtt/fisk, 1/3 er grønnsaker, 1/3 er potet/pasta eller ris. I tillegg trenger du saus. 

Dessert til middag:Det kan være et kakestykke, is, sjokolade, en håndfull smågodt. 

Kveldsmat: 

2-3 brødskiver med smør og pålegg. Ett glass juice og ett gass melk. 

Mange ungdommer må spise mellommåltider i tillegg for å få i seg nok næring. Et mellommåltid kan bestå av nøtter, en bolle, en brødskive, en GodMorgen Yogurt, en kroneis, eller en sjokolade. 

Når det gjelder godteri så anbefales det å spise godteri og potetgull begrenset. Men det er helt trygt å spise det for eksempel når det er helg. Mange spiser det oftere og det går også fint Det er viktig med balanse. At man hovedsakelig spiser sunt og at man i tillegg koser seg med godsaker. Det gjør at man får et sunnere syn på mat og at man ikke blir redd for ulike matsorter. Om man legger inn litt søtsaker som en dessert hver dag så vil det føre til at man ikke overspiser søtsaker fordi man faktisk får det sukkeret man trenger. 

Her kan du lese om hvorfor det er så viktig å droppe godteriloven og tillate seg å kose seg: 

Snnidrett.no Dropp Godteriloven

 Jeg anbefaler deg gå bli fulgt opp av fastlegen din eller helsesykepleier. Du trenger å bli fulgt opp med blodprøver og ta vekt slik at du ikke går ned i vekt og klarer å beholde den vekten du skal ha. Når man begynner å spise mere mat så vil forbrenningen øke og du vil ha behov for mer mat. 

Vennlig hilsen familieterapeut/sykepleier





Vennlig hilsen familieterapeut/sykepleier

Besvart: 26.7.2020

Oppdatert: 26.7.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål