Spørsmål og svar

Crusher så på ei jente at jeg ikke klarer å sovne om kvelden.

Gutt, 14

Hei, jeg har en jente i klassen jeg crusher ganske mye på. Så mye at jeg ikke klarer å sovne før kl 2-3 på natta. Det funker ikke for da er jeg trøtt og ser ut som en zombie. Men på skolen er jeg også for sosialt klein at jeg tør ikke snakke med henne, hva skal jeg gjøre eller har dere noen tips?

Svar

Hei gutt, 14 år.

Det kan føles ganske heftig å være så forelsket/crushe så på ei jente.

Når en legger seg, så kommer tankene på personen. Kanskje tenker på hva en kan si, og hvordan samtalen kan være. Kanskje tenker en på hvordan en vil framstå, hvordan en skal oppføre seg for å imponere samtidig som en ikke vil være for frampå.

Når du legger deg kan du gi deg selv en halv time til å tenke på henne. Sett på alarm på telefonen. Når tiden er ute skal du legge deg rolig ned. Sikre deg at hele kroppen er i kontakt med madrassen. Så kan du puste sakte inn og ut, og telle pustingen din. Sakte inn og sakte ut, er en, osv.

Hvis du plutselig tenker på henne, skal du si «stopp» til deg selv. Da er du bevisst hva det er du tenker. Så skal du fortsette tellingen og pustningen, sakte ut-pust og sakte inn-pust.

Det du kan gjøre er å være deg selv når du møter henne i klassen. Hvis du synes det er vanskelig å finne på noe å si, kan du stille spørsmål. Det er en lur metode.

Du kan spørre om skolen, hvilke fag hun liker best. Så kan du fortelle hva du synes om skolen og hvilke fag du liker best. Du kan spørre om hobbyer, og så fortelle om dine hobbyer. Du kan også spørre henne om spill, serier, filmer og musikk, og fortelle hva du liker.

Det å le og ha humor på seg selv og ting rundt en, er også fint. Det løser opp stemningen.

Etterhvert når du kjenner henne bedre, kan du spørre om familien og venner. Du kan også spørre hva hun drømmer om, og hva hun mener og tenker om forskjellige ting.

Etterhvert kan du kanskje spørre om dere skal finne på noe etter skolen en dag? Dere kan gå tur, kanskje lage litt mat hjemme hos en av dere, se film/serie, høre musikk.

Når dere sier «ha det», kan du spørre om du kan få en klem.

Etterhvert kan du kanskje si at du liker henne veldig godt? Det kan være at hun også liker deg.

Du kan snakke med helsesykepleier på skolen om dette, hvis du ønsker.

Jeg håper dette er til hjelp og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 4.10.2020

Oppdatert: 4.10.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål