Spørsmål og svar

Blør etter samleie og kjenner at jeg har hatt noe i skjeden. Hvorfor?

Jente, 16

hei, hver gang etter jeg har hatt sex med typen, blør jeg etterpå og kjenner at jeg har hatt noe oppi. hva kan være årsaken til det? er det fordi jeg er for trang?

Svar

Hei!

Kan det være at du ikke er ordentlig seksuelt tent/kåt før samleie? Hvis det er tilfelle er skjeden tørr og trang og friksjonen fra penisen kan lage rifter og sår som svir og blør. Det blir nesten som gnagsår i skjeden. Det er kanskje dette du kjenner etter samleier? 

For å unngå dette må du være kåt og beholde kåtheten under samleie. 

Det er ikke så lett å nyte fordi det ikke er så mange nerve-ender i skjeden. Den letteste måten å få orgasme på er ved stimulering av den ytre delen av klitoris, også når en har samleie. 

Kanskje skal dere ta en pause fra samleier og heller lære dere å stimulere hverandres kjønn til orgasme med en finger mot den ytre delen av klitoris, en hånd rundt penis eller ved munn/oralsex, hvis dere liker det, før dere har samleie? Da blir dere godt kjent med hverandres kjønn og hva den andre liker. Da kommer ofte samleie som en naturlig fortsettelse av seksualiteten. Din nytelse er like viktig som partnerens.  

Kan det også være at du ubevisst strammer musklene i bekkenet? Da kan skjeden nesten lukke seg og det blir enda trangere. Det å få god kontroll på musklene kan gjøre at du slapper av, og også at du nyter mer. Se artikkelen om ikke å få orgasme når en har samleie, avsnittet om å trene bekkenbunnsmusklene. Se også vedlegget, filmen fra NRK.

Hvis dere har hatt seksualitet med andre tidligere må dere teste dere for kjønnssykdommer. Noen kjønnssykdommer, slik som klamydia, kan gi lettblødende slimhinner i skjeden og også smerter ved samleie.

Du kan snakke med Helsesykepleier på skolen. 

Du kan snakke med en fagperson på helsestasjon for ungdom. Sjekk kommunens hjemmeside for informasjon om åpningstid og eventuell timebestilling.

Du kan også snakke med fastlegen. 

Kanskje kan dere lese artiklene under og snakke om det dere leser? Da får dere også god verbal kommunikasjon om seksualitet. 

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 24.10.2020

Oppdatert: 24.10.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål