Spørsmål og svar

Pappa er syk og det virker som han har gitt litt opp. Hva skal jeg gjøre?

Jente, 14

Hei. Faren min har en sykdom som heter dystrophia myotonica. Den går på muskler i kroppen. Pappa trente mye før for å holde kroppen bra. Men nå gjør han ikke det lenger. NPR vi er hos mamma sitter han bare hjemme å ser på tv. Jeg kan se at musklene hans bare er slappe. Det er ikke noen muskler der. Han er aldri ute, og sykdommen gjør sånn at han går rart og har dårlig balanse. Så når vi går ute har han lett for å falle. Jeg vil hjelpe pappa med å trene men han gidder aldri han har blitt overvektig og bruker alltid en skade som en unnskyldning. Han deltar ikke på noe lenger han gidder ikke, jeg og broren min på 11 orker ikke mer! Jeg er redd for at pappa skal dø. Hva kan jeg gjøre for å hjelpe pappa.Hver gang jeg sier at han bør trene blir han bare sur selvom jeg sier det på en pen måte. Han vet jo selv at han bør trene Pappa er også på Tinder og får få som liker han tilbake. Han har vært skilt i 10 år! Uten kj Kanksje dette gjør noe med han.Men han får ingen når han ikke gidder.takk

Svar

Hei

Så trist å lese historien din. Det er ikke lett for faren din som har fått en sykdom, men det er ikke lett for dere barna heller.

Det er flott at du ønsker å hjelpe og motivere faren din til å trene, men dersom han har bestemt seg for at han ikke vil så er det ikke stort du og broren din får gjort.

Det første som må skje er at han får viljen tilbake. Deretter må dere sammen finne ting å gjøre hvor dere alle kan delta.

Mitt råd er at du kontakter familievernkontoret i kommunen du bor i. Det kan du få hjelp til av helsesykepleier eller sosiallærer på skolen. Der vil dere kunne snakke sammen om hva som er vanskelig med en fagperson til stede.

Du kan fortelle hva det gjør med deg og broren din at faren din virker passiv og likeglad. Det er ikke sikkert han forstår hvordan det oppleves for dere som er rundt ham og at hans sykdom også påvirker dere barna.

Hvis resultatet er at han ønsker å forsøke, kan en fysioterapeut hjelpe dere å finne aktiviteter som paser. Det er de gode til.

Legger ved noen artikler som muligens kan være av interesse.

Lykke til videre.

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 16.1.2021

Oppdatert: 16.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål