Spørsmål og svar

Eg sitter og griner, absolutt alt har gått galt denna veka...

Jente, 17

Eg sitter og griner, absolutt alt har gått galt denna veka. Eg blei tvingt til å søke på ein journalist-jobb av moren min, fekk jobben, og må no skriva 4 artiklar til tirsdag. Men eg må også øva til 4 vurderinger på skulen, lærekjøra, og feira bursdagen min (imorgen). Eg ville bleika røttene mine for å ha fint hår imorgen, og så falt masse av håret mitt av :( og da som er igjen er knæsj oransjt med svarte flekker. Alle ler av meg :( og eg får ikkje fiksa da :( har ikkje råd til frisør heller, har masse hår så da koste typ 1900kr. Eg føler eg kjem til å stryke på oppkjøring også siden ingen heima gidde å lærekjøra med meg. Men viss eg stryk, eg neste ledig time i slutten av APRIL. Skulen seie eg må prioritera prøvane sio da er standpunkt i dei fagene, heima seie dei eg ska prioritera lappen men dei kjører ikkje med meg og jobben seie eg må prioritera jobben sio eg får betalt. Kva gjer eg :( eg har ikkje tid til alt detta :(

Svar

Hei, og takk for at du skriver til ung.no!

 

Jeg forstår at du er fortvilet. Du har masse press på deg fra alle kanter, og føler at alt går galt. Og det er ikke unormalt at alt går galt når man blir utsatt for altfor mye stress. Håper du fikk en fin bursdag selv om du var uheldig med hårfargingen <3

Jeg tenker at du trenger hjelp til å systematisere alle arbeidsoppgavene dine. I den forbindelse vil jeg råde deg til å snakke med helsesykepleier på skolen din. Helsesykepleier er en utenforstående som kan hjelpe deg å prioritere og systematisere :-)

Stress over tid kan gjøre deg syk, så det er viktig å ta grep før det går for langt. Du kan gjøre noen grep hjemme og på skolen for å dempe stresset: 

  • Skru av mobil og PC. Gjør deg mindre tilgjengelig.
  • Tenk gjennom om  du bør redusere på mengden av aktiviteter hvis du er veldig aktiv på fritiden din. Står mengden aktiviteter i forhold  til hva DU ønsker?
  • Stopp helt opp når du kjenner at du er stresset. Trekk pusten dypt mens du teller til 5, og ut mens du teller til 5. Rolig pust roer ned kroppen.  
  • Sørg for nok søvn og skikkelig mat.
  • Sett av tid til egne behov. (trening, lesing, kino etc.)
  • Legg inn pauser i lekselesingen og planlegg slik at du vet du kommer gjennom det viktigste stoffet før hver prøve.
  • Forsøk å finn ut når på dagen/kvelden du leser/jobber «best».
  • Ved prøver/eksamen: Sett deg godt ned på stolen og ha bena  godt plantet i gulvet.
  • Pust rolig ut og inn 2-3 ganger.  
  • Tenk hjelpetanker: "jeg gjør så godt jeg kan og det er godt nok", "det kommer til å ordne seg", "jeg gleder meg til dette er ferdig for da skal jeg gjøre noe jeg har gledet meg til lenge"..

Som jeg skrev innledningsvis, bør du finne noen å samarbeide med. For eksempel helsesykepleier eller en annen voksen du stoler på. Det hjelper alltid å legge en plan sammen med noen for å finne ut av hva du kan gjøre for å få det bedre :-)

Lykke til!

Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 24.1.2021

Oppdatert: 24.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål