Jeg både vil og vil ikke ha han tilbake som kjæreste, hva gjør jeg?
Jente, 15
hei, jeg trenger ikke noe grundig svar på dette. Men lyver til hver eneste menneske i livet mitt og sliter med alt fra ADHD, OCD, paronia, anxiety og altfor mye pressing på hverdagen.. farga nylig håret mitt og jeg spesseilt digger det, overhørte en samtale da jeg ble baksnakka av noen på skula.. men det er ikke poenget, jeg er ekstremt forelska i denne ene personen. han forlot meg den 3 februar å mamma og pappa stiller meg fortsatt spørsmål om han, vil ha han tilbake men jeg er bare ung og klarer ingen flere forhold uten å bli hart såra eller bli mentalt ustabil.. jeg sliter hardt med å ikke gråte på skula og føler meg veldig veldig veldig alene og singel når alle vennene mine har type og snakker om han hele tiden.. er vondt og jeg vil ha han ene personen tilbake som vet mere enn meg en det jeg i min engen del gjør.. har du noen tips på hvordan jeg kan bli litt mere oppmerksomhetsfull mot han..? klarer meg ikke en dag uten en snap eller melding av han for å vite at han er i live..
Svar
Hei
Så fint at du skriver til oss og så flink du er til å uttrykke deg. Det kjentes sikkert godt ut etter at du var ferdig med å skrive ned det du har på hjertet ditt. Du skriver at du trenger ikke et grundig svar, tenker at du bare vil ha litt støtte i at det er helt greit at du føler slik du gjør. Det er ikke lett å skal kunne klare alt i livet, både være kjæreste, følge med på skolen, kjenne på press fra andre og selv og ha diagnoser.
Du skriver at du har ADHD og OCD. Du skriver også at du har spiseproblemer og kjenner på et stort press. Da er det ikke så rart at du strever i hverdagen og jeg synes det er bra at du ønsker å finne mer ut av dette og hvordan du kan få det bedre.
Det er mange som strever med konsentrasjon og rastløshet og det kan være mange grunner til det. ADHD kan være en av dem. ADHD kjennetegnes av at man strever med konsentrasjon, hyperaktivitet og impulsivitet. Ikke alle som har ADHD plages like mye av alle symptomene, så det kan arte seg litt forskjellig. Å lære seg å leve med denne diagnosen tar tid for mange og når du da også har tvangstanker og kanskje tvangshandlinger så blir det ekstra mye for deg.
Det at du nå er så forelsket i denne gutten som det har blitt slutt med kjennes nok både rett og galt ut for deg. Rett fordi du skriver at du trenger tid for deg selv for å kunne ta tak i dine problemer og galt fordi du er så forelsket og synes det er godt at en person kjenner deg så godt som det han gjør. Dette blir et rot i hodet og følelsene tar da overhånd. Det er ikke rart at du kjenner deg så trist og lei deg. Det er mange valg i livet som er vanskelig og de fleste valgene består også av at noe blir mer rett enn galt eller omvendt. Det er kanskje dette du må prøve å finne ut av? Hva vil kjennes best ut for deg over tid?
Husk at følelser forteller deg hvordan du har det. Det du må lære deg til er å lytte til disse følelsene og vite at de er der av en grunn. Først da vil du klare å gjøre noe med dem. Hvis du går med følelser over lang tid uten å gjøre noe med dem, så vil de begynne å sette seg i kroppen din. Det vil si at du vil begynne å få vondt i magen, hodepine, tung i pusten, hjertebank, klump i halsen osv.
Det høres ut som dette plager deg så mye nå at jeg tenker det kan være lurt å snakke med noen om det og finne mer ut av det. Kanskje du kan snakke med helsesykepleier om følelsene dine? Her vil du kunne få snakke om hvordan du har det. kanskje kan helsesykepleier også snakke med PPT for hjelp til deg på skolen din. Så lenge du har diagnose så har du også rettigheter du kanskje ikke visste om.
Ønsker deg alt godt og håper at svaret var til hjelp for deg.
Med vennlig hilsen
Helsesykepleier, ung.no.
Besvart: 15.2.2021
Oppdatert: 15.2.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



