Spørsmål og svar

Tenker mye på kveldstid og på natta. Har dere tips?

Jente, 19

Hei, har problemer med at jeg tenker mye på kveldstid og på natta. Så mye at jeg kan være våken flere timer eller sover veldig urolig. Er i forsvaret, så viktig at jeg får mest mulig søvn. Har dere tips?

Svar

Hei!

Hvis det er travle dager, slik det er i Forsvaret, kan det bli sånn at en ikke får mulighet til å sortere alle tanker og følelser i løpet av dagen. Hvis en så har mye å tenke på, kan en få urolige netter.

I stedet for å "gjemme" alle tanker til nattestid, må du kanskje sette av noe tid etter at dagens arbeid er ferdig, til å tenke gjennom det du må tenke på? Etter middag er det vanligvis en litt roligere periode. Kanskje du da kan skrive ned noen punkter som du vet du vil tenke på når natta kommer? 

I dette tenke-arbeidet kan du se om du klarer å skille på det du kan gjøre noe med og det du ikke kan gjøre noe med. Forskjellen på disse to er viktig å ha klart for seg.

Det du ikke kan gjøre noe med må du jobbe med å la ligge, ikke fordype deg i, ikke gruble på. Når tanken på det kommer, kan du snakke til deg selv, og legge det bort. Du kan aller først si "stopp" til deg selv. Da har du bevisstgjort deg hva det er du tenker på. 

Noen benytter en metode der de på liksom, legger tanken på telefonen, og deretter, på liksom, sveiper de bort. Dette kan du prøve. Da har du gjort en fysisk handling for å stoppe tankene. 

Så kan du se på listen og tenke på det du kan gjøre noe med. 

Er det noen du kan snakke med om saken for å løse den? Er det noe du må endre på, atferd eller handlinger? Hva kan du gjøre med det, hva kan du ikke gjøre med det, er kanskje de to nøkkelspørsmålene. 

Sikre deg at du spiser nok i løpet av dagen. Drikk nok vann. Det er mye fysisk aktivitet og det å ha nok ernæring er viktig. Ta del i det sosiale som du liker å gjøre. Sikre deg også at du får litt tid alene til å sortere tanker og følelser. 

Kanskje kan du snakke med en medsoldat om dette med tanker som en bruker tid på? 

Kanskje kan du ringe hjem og snakke med de hjemme? 

Du kan kanskje også gjøre en avtale om å snakke med, ha telefonkontakt, med en fagperson på helsestasjon for ungdom i hjemkommunen din? Da vil du få en fagpersons gode innspill og spørsmål som kan være nyttig, som kan hjelpe deg videre.

Her kan du lese mer om følelser. 

Bli godt kjent med den du er! Stol på deg selv! Ta vare på deg selv! 

Jeg håper dette er til hjelp og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 18.4.2021

Oppdatert: 18.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål