Spørsmål og svar

Er ganske tynn, ønsker å legge litt på meg, hva gjør jeg.

Jente, 13

Heii, jeg er en jente på 13 år, snart 14, og jeg er ganske tynn. Jeg er spesielt tynn på beina, armene, magen rundt brystene og på rumpa osv. Har nesten ikke noe pupper eller rumpe. Har heller ikke fått mensen, men jeg har hatt mange symptomer på det en liten periode nå. Har lyst til å få mer fett på kroppen og bli litt tykkere. Ribbeina mine syntes veldig godt, så vil bli tykkere der så de ikke syntes bare jeg går i bikini. Vil også bli tykkere på beina og armene og få mer rumpe og pupper. Hvordan skal jeg få til det? :( Jeg er forresten 1.57 høy og veier ca 40kg. Takk for svar!

Svar

Hei

Takk for at du skriver inn her til oss på ung. Kroppen din er i ferd med å utvikle seg fra barn til voksen og  du vil etter hvert få både større rompe, lår, bryster og hofter. Hvor  mye større er veldig individuelt og kan også ha  med gener å gjøre.

Du har en ganske lav vekt i forhold til høyde og dersom du ønsker å legge litt på deg, kan du f.eks. se litt kostholdet ditt og bytte ut lettmargarin med smør, ekstra lett melk med lettmelk eller h-melk for en periode. Du bør ikke spise mer sukker ,men heller få deg litt mer fett i pålegg, drikke, sauser .

Jeg vet ikke hva du spiser til vanlig, men generelt er det anbefalt å spise hver 3- 4 time, gjerne med mellommåltider i tillegg. På den måten holder du blodsukkeret nokså stabilt, forbrenningen jevnt høy og kroppen din blir fornøyd.

Spis sunt og variert, men kos deg gjerne i helgene med noe ekstra.

Det er også viktig at du har et godt forhold til din egen kropp og at du er stolt av den. Husk å finn alle de gode tingene du liker ved deg selv også, fokuserer man mye på det man ikke liker kan man bli litt for opptatt av det også. 

Vennlig hilsen helsesykepleieren

Besvart: 17.5.2021

Oppdatert: 17.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål